Zioła wpływające na pamięć i koncentrację – charakterystyka i działanie
Zioła wpływające na pamięć i koncentrację są bardzo różne, mniej i bardziej popularne. Warto po nie sięgać w różnych okolicznościach, nie tylko w czasie sesji egzaminacyjnej czy w podeszłym wieku. Które rośliny są najbardziej popularne? Jak działają? Co warto o nich wiedzieć?
1. Jakie są zioła wpływające na pamięć i koncentrację?
Zioła wpływające na pamięć i koncentrację są kołem ratunkowym w wielu sytuacjach, nie tylko w podeszłym wieku czy w okresie wzmożonego wysiłku intelektualnego. Koncentracja i dobra pamięć są ważne dla każdego, ponieważ pozwalają skupić się na zaplanowanych zadaniach i pamiętać o różnych kwestiach, co przekłada się na lepszy komfort życia i efektywność podejmowanych działań.
Co jest dobre na pamięć i koncentrację? Domowe sposoby, do których należy przestrzeganie zasad racjonalnej diety, prowadzenie aktywnego i zdrowego trybu życia, wysypianie się, unikanie stresu, ale i zażywanie wyciągów z różnych ziół.
Znanych jest wiele ziół na pamięć i koncentrację. Najpopularniejsze to:
- Miłorząb japoński (Gingko Biloba L.),
- Żen-szeń,
- Kozieradka pospolita,
- Różeniec górski.
2. Jak działają zioła na pamięć i koncentracje?
Jak działają zioła wpływające na pamięć i koncentrację? Najczęściej przekładają się na poprawę przepływu krwi przez mózg, ale i stymulują powstawanie nowych połączeń pomiędzy komórkami mózgowymi. Posiadają również zdolności antyoksydacyjne, dzięki czemu chronią komórki nerwowe przed uszkodzeniami.
Różne rośliny działają w nieco odmienny sposób. I tak:
Miłorząb japoński
Miłorząb japoński (Gingko Biloba L.) to najstarsze drzewo świata, które pochodzi z północno-wschodnich obszarów Chin. Ponieważ stosowanie go pozwala zwiększyć zdolność zapamiętywania informacji, zaleca się go osobom cierpiącym na zaburzenia pamięci, wynikające tak z procesów chorobowych, jak i z zaawansowanego wieku (wykorzystuje się go w leczeniu zaburzeń pamięci i koncentracji u osób chorujących na demencję oraz z zaburzeniami krążenia mózgowego).
W składzie miłorzębu znajdziemy takie związki chemiczne jak:
- flawonoidy (ginkgetyna, bilobetyna, glikozydy kemferolu i kwercetyny),
- terpeny (zwane GBE) (ginkgolidy, bilobalid).
Substancje te:
- poprawiają przepływ krwi przez mózg, ponieważ: zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń, poprawiają ich elastyczność, zwiększają wydzielanie przez śródbłonek czynników o działaniu naczyniorozszerzającym.
- chronią neurony mózgowe przed niekorzystnym działaniem stresu oksydacyjnego,
- wspomagają wykorzystanie glukozy i tlenu przez komórki mózgu,
- zmniejszają ryzyko ich niedokrwienia, a w konsekwencji uszkodzenia.
Gingko Biloba jest dostępny pod postacią kapsułek, tabletek i płynów zawierających ekstrakt z liści rośliny.
Żen-szeń
Żen-szeń (Panax ginseng) na pamięć i koncentrację jest stosowany w wielu formach: korzenia, proszku z korzenia, sun ginseng, herbat oraz nalewek. Znane jest kilka odmian rośliny, w produktach leczniczych najczęściej znajduje się korzeń żeń-szenia azjatyckiego (właściwego). Roślina ta występuje na południowo-wschodnich terenach Azji, czyli w Korei, Mandżurii czy w Chinach.
Metabolitami żeń-szenia są ginsenozydy, które wpływają na przeżycie komórek, co może zwiększać zdolności uczenia się. Efekt leczniczy korzenia żeń-szenia polega na:
- poprawie pamięci i koncentracji,
- wzmacnianiu organizmu,
- poprawie wydolności fizycznej i psychicznej,
- przeciwdziałaniu osłabieniu i zmęczeniu,
- wspomaganiu rekonwalescencji po stanach chorobowych.
Stosowanie preparatów z żeń-szenia jest szczególnie korzystne dla osób w podeszłym wieku. Nie mogą go zażywać dzieci, kobiety w ciąży oraz cukrzycy.
Kozieradka pospolita
Kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum L.) to jednoroczna roślina zielna, której działanie na pamięć i koncentrację opiera się na aktywności głównego alkaloidu, to jest trygoneliny. Substancja:
- wspiera regenerację komórek nerwowych,
- wspomaga powstawanie połączeń między komórkami nerwowymi, co skutkuje poprawą pamięci.
Różeniec górski
Różeniec górski (Rhodiola rosea L) jest znany jako „złoty korzeń” oraz „arktyczny korzeń”. Występuje na terenie obejmującym obszar Ameryki Północnej, Europy i Azji. W Polsce rośnie w Sudetach i Karpatach.
W składzie rośliny znajdują się fenoloalkohol, glikozydy salidrozydu, flawonoidy oraz kwasy organiczne (bursztynowy, cytrynowy, jabłkowy, szczawiowy). To dlatego Rhodiola rosea:
- poprawia funkcje intelektualne,
- wykazuje działanie pobudzające, co pomaga w okresie wzmożonego wysiłku intelektualnego i fizycznego,
- wspomaga organizm w walce ze stresem,
- wzmacnia pracę mięśnia sercowego,
- działa antyoksydacyjnie,
- działa przeciwdepresyjnie,
- poprawia wydolność fizyczną i seksualną,
- zwiększa odporność organizmu.