Trwa ładowanie...

Jedna z najzdrowszych diet 2024 roku. Nawet 5 kg w czasie kilku dni

Avatar placeholder
01.08.2024 12:22
Jajko
Jajko (Getty Images)

Dieta Mayo Clinic, nazywana przez niektórych również dietą jajeczną, znalazła się w czołówce najzdrowszych diet w roku 2024. Odchudzanie, oczyszczenie organizmu i przede wszystkim - wyrobienie w sobie zdrowych nawyków żywieniowych - oto największe zalety diety. Jakie są jej założenia?

spis treści

1. Dieta Mayo Clinic - co to jest i jakie daje efekty?

Otyłość jest w Ameryce poważnym problemem, z którym zmagają się zarówno osoby dorosłe, jak i nastolatkowie czy dzieci. Poszukując najlepszych sposobów na poradzenie sobie z tym niebezpiecznym trendem, amerykańscy dietetycy założyli w 1889 roku w Stanach Zjednoczonych specjalną klinikę zajmującą się leczeniem otyłości.

Specjaliści pracujący w klinice Mayo opracowali dość oryginalny w założeniach program odchudzający. Jak zapewniają twórcy, ta dieta skutecznie radzi sobie z utratą wagi, zapewniając pozbycie się nawet 5 kg w czasie kilku dni.

Dieta Mayo Clinic opiera się o spożywanie szczególnie dwóch grup produktów - są to jajka i niektóre warzywa. Białko znajdujące się w jajkach podkręca metabolizm, dzięki czemu w znacznie szybszym tempie spala się tłuszcz. Poza zrzuceniem wagi w przyśpieszonym tempie taki schemat żywienia oferuje dodatkowe korzyści, a mianowicie oczyszczenie organizmu z toksycznych substancji.

Zobacz film: "Kawa wydłuża życie. Wyniki badań zaskakują"

Chociaż efektem diety jest zrzucenie wagi, to głównym celem jest wyrobienie w sobie nawyków zdrowego żywienia.

2. Dieta Mayo Clinic - założenia

Dieta Mayo Clinic nie zakłada głodówki i obsesyjnego liczenia kalorii. Można nawet powiedzieć, że nie jest bardzo restrykcyjna - oferuje również możliwość sporych modyfikacji.

Program diety składa się z dwóch powiązanych ze sobą etapów. Na pierwszą fazę należy przeznaczyć 2 tygodnie, a w tym czasie możemy spodziewać się utraty 2-5 kg. W pierwszej fazie suma kalorii wszystkich dań nie powinna być mniejsza niż 80 proc. dziennego zapotrzebowania energetycznego. Ma to chronić przed efektem jo-jo i nie zaburzać prawidłowego funkcjonowania metabolizmu.

Druga faza nie została określona czasowo. Oznacza to, że należy ją utrzymywać do momentu, aż osiągniemy pożądaną wagę. Efektem drugiej fazy jest trwała zmiana diety i stylu życia. Polega na wyrobieniu odpowiednich nawyków, które mają towarzyszyć nam do końca życia.

3. Dieta Mayo Clinic - pierwsza faza

Dietę rozpoczynamy od pierwszej fazy, którą można nazwać przygotowawczą. Menu wyznacza się w oparciu o piramidę żywienia i jest ustalana dla każdego indywidualnie. Każdy, kto decyduje się na zmianę swoich nawyków, powinien zajrzeć na stronę www.mayoclinic.com (strona w języku angielskim). Następnie należy wypełnić zakładkę z informacjami na swój temat - podaje się podstawowe dane, takie jak wzrost, waga, wiek i płeć.

Po wpisaniu tych informacji otrzymujemy dedykowaną piramidę żywienia, która przedstawia dozwoloną ilość porcji w ramach poszczególnych grup żywności, otrzymujemy również "pakiet motywacyjny", a także rekomendacje dotyczące aktywności fizycznej. Platforma www jest bardzo pomocna, ale warto wspomnieć, że wiąże się z kosztami – wymaga opłacania abonamentu - od 20 do 50 dolarów za miesiąc, w zależności od wybranej opcji.

Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o samej diecie i przeczytać informacje w języku polskim, możemy zainwestować w książkę pod tytułem "Dieta Mayo Clinic". Tam również znajdziemy zasady i założenia tego programu, efekty oraz przykładowe jadłospisy.

Każdego dnia powinno się jeść około 3-6 jajek ugotowanych na twardo. W niektóre dni można dokonać pewnej modyfikacji i zastąpić je chudym mięsem.

Poza tym dieta opiera się o kilka zasad, których należy dokładnie przestrzegać. Pożądane jest jedzenie dużej ilości warzyw bogatych w błonnik, minerały i witaminy. Dozwolone są produkty pełnoziarniste, takie jak razowe makarony czy brązowy ryż oraz zdrowe tłuszcze.

W diecie zakazane jest spożywanie słodyczy, cukru, soli, alkoholu, tłustego mięsa, pełnotłustych produktów mlecznych i nasion roślin strączkowych.

Podczas kuracji, autorzy programu zalecają picie dużej ilości płynów, głównie wody oraz słabej herbaty.

4. Dieta Mayo Clinic - druga faza

W drugim etapie należy przestrzegać ogólnych zasad diety. Ważne jest zwrócenie uwagi na dobre nawyki dotyczące stylu życia - chodzi np. o codzienną dawkę aktywności fizycznej czy rezygnację z oglądania telewizji podczas spożywania posiłku. Nie powinno się także pomijać śniadania; ten pierwszy posiłek w ciągu dnia powinien być sycący, ale nie należy się nim przejadać.

Należy także zrezygnować z jedzenia fast foodów na mieście, a jedzenie na wynos jest dozwolone tylko wtedy, gdy spełnia kryteria diety. Można pozwolić sobie na jedzenie kilku porcji dziennie węglowodanów, ale tylko tych pełnoziarnistych (poza brązowym ryżem i pełnoziarnistym makaronem, jest to np. razowe pieczywo i płatki owsiane).

W tej fazie odbywa się chudnięcie w bezpiecznym tempie - około 0,5-1 kg w ciągu tygodnia. Jest to etap, który trwa do momentu osiągnięcia wymarzonej wagi. Po jej osiągnięciu trzeba utrzymywać wypracowane nawyki do końca życia.

Chociaż w sieci można znaleźć wiele przykładowych jadłospisów diety New Mayo Clinic, w rzeczywistości nie powinno się na nich bazować. Menu powinno być dopasowane indywidualnie dla każdej osoby, jest wiele modyfikacji i odmian, które uwzględniają potrzeby danego organizmu. Dzięki temu można mieć pewność, że dieta jest odpowiednio dobrana.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze