Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Jednodniowa dieta oczyszczająca. Kuracja oczyszczająca wątrobę

Avatar placeholder
10.10.2021 11:11
Jednodniowa dieta oczyszczająca polega na usuwaniu toksyn i zalegających resztek pokarmowych z jelit
Jednodniowa dieta oczyszczająca polega na usuwaniu toksyn i zalegających resztek pokarmowych z jelit (iStock)

Dieta oczyszczająca w ostatnim czasie jest bardzo popularna. Nieprawidłowa dieta, uboga w błonnik jest przyczyną złego samopoczucia oraz zaparć. Jednodniowe oczyszczanie organizmu pozwala oczyścić jelita z zalegających resztek pokarmowych, co sprawia, że czujemy się lepiej. Ponadto zmniejsza się obwód w talii, a brzuch staje się bardziej płaski. Na czym polega jednodniowa dieta oczyszczająca i jakie są jej rodzaje?

spis treści

1. Rodzaje jednodniowych diet oczyszczających

Jednodniowa dieta oczyszczająca to nie dieta "cud", dzięki któremu zrzucisz kilka kilogramów. Dieta oczyszczająca polega na usuwaniu toksyn i zalegających resztek pokarmowych z jelit. Aby była skuteczna, wystarczy przez jeden dzień stosować odpowiedni sposób żywienia.

Istnieje wiele diet oczyszczających, jednak napopularniejsze to:

Zobacz film: "Mikstura oczyszczająca wątrobę"

Podczas oczyszczania organizmu należy pić około 2 litrów wody mineralnej, która nie tylko nawodni, ale również wypłucze z organizmu toksyny.

Przed zastosowaniem którejkolwiek z diet, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Określi on, czy stan zdrowia pozwala na zastosowanie takiej kuracji. Należy też pamiętać, że każda dieta oczyszczająca nie może być stosowana dłużej niż 2 dni. Przedłużona kuracja oczyszczająca spowalnia przemianę materii, osłabia organizm i prowadzi do niedożywienia.

Ekologiczne warzywa i owoce
Ekologiczne warzywa i owoce

Żywność ekologiczna jest wyprodukowana w gospodarstwie o szczególnej dbałości o eliminowanie pestycydów

zobacz galerię

1.1. Oczyszczająca dieta cytrusowa

Coraz większą popularnością cieszą się diety oczyszczające "jednego rodzaju owocu", które polegają na spożywaniu około 2 kilogramów tego samego owocu lub grupy owoców w ciągu jednego dnia.

Najbardziej skuteczną dietą będzie taka, w której znajdują się owoce bogate w flawonoidy, które wspomagają oczyszczanie organizmu. Będą to przede wszstkim cytrusy:

 • pomarańcze
 • grejpfruty
 • mandarynki
 • cytryny

Diety oczyszczającej opartej na owocach cytrusowych nie powinny stosować osoby przyjmujące niektóre leki, gdyż związki zawarte w owocach zmieniają metabolizm substancji leczniczych w nich zawartych.

Dieta oczyszczająca może również bazować na owocach jagodowych, takich jak:

 • czarne porzeczki
 • maliny
 • truskawki

1.2. Oczyszczająca dieta warzywna

Kuracja warzywna jest szczególnie zalecana osobom mającym problemy z pracą jelit, skarżą się na zaparcia, hemoroidy. Warzywa są bogatym źródłem nie tylko witamin i soli mineralnych, ale również błonnika, który reguluje pracę jelit.

Warzywna dieta oczyszczająca powinna być bogata w surowe warzywa o jak największych właściwościach prozdrowotnych, takich jak:

 • pomidory
 • brokuły
 • natka pietruszki
 • czerwona papryka
 • seler naciowy
 • marchewka
 • szczypiorek

Warzywa można spożywać również w postaci soków czy surówek.

1.3. Oczyszczająca dieta kapuściana

Rodzajem diety warzywnej jest dieta kapuściana. Zalecana jest ona osobom, które chcą nie tylko oczyścić organizm z toksyn, lecz także stracić kilka kilogramów. W trakcie takiej diety w ciągu dnia spożywa się około 1,5 kg kapusty, w postaci surówek, sałatek lub zup. Może to być zarówno kapusta zwykła, jak i kiszona. Obie są bogate w substancje wspomagające odchudzanie, jednak kiszona kapusta zawiera dodatkowo bakterie probiotyczne, które stanowią naturalną florę bakteryjną jelit.

Kapustę można połączyć z innymi warzywami, takimi jak pomidor, papryka, czerwona, marchewka.

Dieta kapuściana jest niskokaloryczna i uboga w białko i tłuszcze, w związku z tym nie powinna być dłużej stosowana niż 2-3 dni. W przeciwnym razie może wystąpić efekt jojo oraz niedożywienie.

2. Jednodniowe oczyszczanie wątroby

Wątroba pełni w organizmie wiele funkcji. Neutralizuje szkodliwe substancje, np. alkohol. Warto o nią zadbać i przeprowadzić oczyszczający 24-godzinny detoks. Może w tym pomóc mikstura oczyszczająca wątrobę. Składają się na nią:

 • oliwa z oliwek (pół szklanki)
 • sól Epsom (4 łyżeczki)
 • 1-2 grejpfruty

Kuracja trwa dwadzieścia cztery godziny, a efekty są zaskakujące. W dniach poprzedzających terapię należy jeść dużo jabłek i pić jak najwięcej soku z tych owoców.

W ostatnim dniu przed rozpoczęciem detoksu należy pić co dwie-trzy godziny szklankę soku jabłkowego. Rano w dniu kuracji powinniśmy zjeść lekkie śniadanie bez tłuszczu, mleka i masła.

Rozpuszczamy cztery łyżki soli w trzech szklankach wody. W ten sposób otrzymaliśmy cztery porcje mikstury, po 180 mililitrów każda. Wszystkie należy wypić o określonej porze.

O godzinie 18:00 pierwszego dnia wypijamy pierwszą porcję, kolejną dwie godziny później, czyli o 20:00. O godzinie 21:45 przygotowujemy następny zdrowotny napój.

Połowę szklanki oliwy wlewamy do słoika z zakrętką i wyciskamy sok z grejpfrutów, tak by uzyskać 3/4 szklanki płynu. Zakręcamy słoik i potrząsamy nim, aż wszystkie składniki się połączą.

O godzinie 22:00 wypijamy powoli tak przygotowaną miksturę. Następnego dnia kurację rozpoczynamy od wypicia 3/4 szklanki soli rozpuszczonej w wodzie.

Po dwóch godzinach wypijamy ostatnią porcję soli gorzkiej z wodą. Następnie kładziemy się i odpoczywamy.

Posiłek można zjeść dopiero po kilku godzinach od wypicia ostatniej dawki toniku. Nie powinien on być obfity ani ciężkostrawny.

Jednodniowa dieta oczyszczająca jest niskokaloryczna i nie dostarczy odpowiedniej ilości energii, by optymalnie funkcjonować. Dlatego zaleca się stosowanie diety oczyszczającej w weekend i nie częściej niż 2 razy w miesiącu. Diety oczyszczającej nie muszą stosować osoby, których dieta obfituje w warzywa i owoce oraz jest uboga w produkty smażone i wysoko przetworzone.

Następny artykuł: Jesienny detoks sezonowymi produktami
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze