Trwa ładowanie...

Jego dieta opiera się na bananach. Mięsa nie je wcale

 Ewa Rycerz
30.11.2018 09:08
Dany zaczyna dzień od koktajlu z bananów
Dany zaczyna dzień od koktajlu z bananów ((screen z express.co.uk) Dany zaczyna dzień od koktajlu z bananów)

"Czuję się zdrowszy niż kiedykolwiek" – mówi 21-letni Dany Nash. Chłopak każdy dzień rozpoczyna od koktajlu z 12 bananów. Pozyskuje z nich ok. 80 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie. Mimo że dietetycy przestrzegali go przed niedoborem składników odżywczych, Dany nie zamierza zrezygnować ze swojej diety.

1. Banany podstawą diety

Raw vegan to dieta polegająca na spożywaniu owoców i warzyw w postaci surowej. Rośliny nie mogą być ani gotowane, ani duszone, pieczone czy smażone. Zasadą jest, że zjada się je na surowo.

Dany Nash waży 79 kg. Dietę rozpoczął w 2015 roku. Borykał się wtedy z trądzikiem. Nie pomagały leki, maści czy zioła. Poprawę przyniosła rezygnacja z mięsa i produktów mięsnych. Skóra zrobiła się gładsza, trądzik ustąpił.

"Najpierw przeszedłem na wegetarianizm. Później zacząłem coraz więcej na ten temat czytać i zdałem sobie sprawę, że optymalną dietą dla człowieka jest taka, która polega właśnie na jedzeniu surowych warzyw i owoców" – opowiada Dany. "Wszystkie gatunki zwierząt jedzą surowe produkty, ale człowiek z jakiegoś powodu swoje pożywienie zaczął gotować, eliminując z niego witaminy i składniki mineralne" – dodaje chłopak.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Na czym polega dieta wegańska?"
Dany zaczyna dzień od koktajlu z bananów
Dany zaczyna dzień od koktajlu z bananów (screen z express.co.uk)

21-latek od pięciu miesięcy stosuje dietę raw vegan. Jej podstawą są banany. Kupuje ich ogromne ilości - w miesiącu ok. 4-5 ważących po 18 kg skrzyń tych tropikalnych owoców. Każdy dzień zaczyna od koktajlu składającego się z 12 bananów, w ciągu dnia również sięga po te owoce. Wylicza, że w tygodniu zjada prawie 150 banaów. Przekonuje, że dostarcza organizmowi prawie wszystkie składniki odżywcze, w tym dużą ilość białka.

Przeczytaj także:

Czasem do koktajli dodaje spirulinę – algę posiadającą spore ilości łatwo przyswajalnego białka. Roślina pomaga obniżyć ciśnienie krwi, przyspiesza metabolzmu cukrów, reguluje poziom cholesterolu. Innym razem zamienia ją na szpinak. Czasem na raz zjada nawet 0,5 kg tych zielonych liści. Zagryza je owocami: gruszkami, pomarańczami, jagodami.

Typowa kolacja Danego to sałatka. Dwie główki sałaty, owoce oraz zblendowane awokado. Chłopak zapewnia, że dziennie zjada ok. 3 tys. kalorii.

Największe kłamstwa na temat diety wegańskiej
Największe kłamstwa na temat diety wegańskiej [7 zdjęć]

Warto wiedzieć, że weganie całkowicie rezygnują ze spożywania mięsa, produktów pochodzenia zwierzęcego

zobacz galerię

Wróćmy do bananów. Dany wie, że nie każy owoc nadaje się do spożycia. Wybiera tylko te najlepsze. "Powinny być w pełni dojrzałe. Te zielone są zbyt niedojrzałe, te brązowe – za dojrzałe. Najlepsze są żółte, lekko nakrapiane. Są wtedy odpowiednio słodkie, miękkie" – wylicza Nash.

Dany zwraca też uwagę na witaminę B12. Naturalnie znajduje się ona w mięsie. On jednak pozyskuje ją z siemienia lnianego. Len jest też dla niego źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Czy dieta raw vegan jest zdrowa dla organizmu? Eksperci podkreślają, że rezygnacja z mięsa wiąże się z ryzykiem niedoborów witamin A, D, E i K. Dan jednak twierdzi, że odkąd przestał jeść żywność gotowaną, pieczoną i smażoną, czuje się o wiele lepiej. Próbowaliście kiedyś tej diety?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze