Jelita uwielbiają. Poprawi trawienie i obniży cholesterol
Zakwas żytni pozwoli nie tylko na przygotowanie pysznego chleba lub bułek w domu. Ma mnóstwo właściwości zdrowotnych i szczególnie dobrze wpływa na jelita. Jak samodzielnie go przygotować?
1. Zakwas chlebowy
Zakwas chlebowy przygotowuje się z wody i mąki. Zmieszane składniki w dojrzewającym procesie wytwarzają dzikie drożdże i bakterie kwasu mlekowego oraz kwasu octowego. Przygotowanie jest bardzo proste, choć wymaga nieco cierpliwości.
Dzięki obecności wspomnianych bakterii, zakwas żytni przyczynia się do poprawy kondycji jelit, obniża poziom cukru we krwi, rozkłada fruktany oraz neutralizuje niektóre rodzaje glutenu. Zakwas żytni jest też doskonałym źródłem witamin i minerałów.
2. Zalety zakwasu żytniego
W zakwasie chlebowym znajdziemy masę witamin z grupy B, błonnik, cynk, magnez, żelazo oraz selen. Doskonale chroni komórki przed toksycznym działaniem wolnych rodników i stymuluje prawidłowe działanie tarczycy.
Duże ilości żelaza sprzyjają prawidłowemu rozwojowi tkanek oraz ich regeneracji. Do tego chleb przygotowany z zakwasu żytniego jest bogaty w błonnik, a jedna kromka ma zaledwie około 85 kalorii. Jest też doskonały dla cukrzyków.
3. Doskonały dla jelit
Ogromną zaletą zakwasu żytniego jest niski indeks glikemiczny. Chleb z żytniego zakwasu ma pozytywny wpływ na naszą mikroflorę jelitową oraz poprawia pracę układu pokarmowego, dzięki wysokiej zawartości błonnika i obecności bakterii.
Co ciekawe, chleb na bazie zakwasu chlebowego doskonale wpływa na nasze serce. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i obniża poziom złego cholesterolu LDL. Zalet jest naprawdę cała masa.
4. Jak go przygotować?
Do przygotowania mieszanki wystarczy szklanka mąki żytniej i letniej wody, najlepiej przegotowanej. Składniki należy zmieszać, by powstała masa o jednolitej konsystencji, którą następnie przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce (około 25 °C).
Po 24 godzinach do masy znowu dodajemy szklankę mąki i tyle samo wody, po czym mieszamy. Czynność można powtarzać przez kilka kolejnych dni. Warto wybrać duże naczynie, bo masa będzie się powiększać.
5. Przechowywanie i wykorzystanie
Zakwas można przechowywać w lodówce, należy jednak pamiętać o pozostawieniu dopływu powietrza oraz dokarmianiu, czyli dodaniu mąki i wody w proporcjach 2:1. Tuż po dokarmieniu zakwasu nie należy używać, powinien odstać około 3-4 godziny.
Z tak przygotowanego chleba przygotujemy nie tylko chleb i bułki. Można go również wykorzystać do podpłomyków lub naleśników. Jest to również podstawa do przygotowania kwasu zbożowego, czyli popularnego napoju.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl