Jeść czy wyrzucać? Eksperci nie mają wątpliwości
Arbuz cieszy się ogromną popularnością, szczególnie latem. Jest smaczny, zdrowy, a do tego doskonale nawadnia. Jedyną wadą wydają się być czarne pestki, więc wiele osób je wypluwa lub decyduje się na bezpestkowe odmiany. Badania ujawniają, czy warto.
1. Nasiona arbuza
Niektórzy obawiają się, że połknięcie pestek arbuza jest szkodliwe. Absolutnie nie. Dietetyk Lauren Manaker przekonuje, że ziarenka są nie tylko bezpieczne, ale także bogate w składniki odżywcze.
- Nasiona arbuza są naturalnym źródłem manganu, fosforu, potasu, białka, kwasu foliowego, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, żelaza i cynku – stwierdził Manaker.
Pałaszowanie arbuza razem z pestkami ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu i układu nerwowego, dzięki obecności manganu. Z kolei fosfor przyczynia się do poprawy trawienia oraz pomaga utrzymać zdrowe kości.
Znajdziemy w nich również składniki odżywcze o działaniu przeciwutleniającym. Zadbają o dobre samopoczucie i pomogą zapobiegać wielu chorobom oraz zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
2. Składniki odżywcze w czarnych pestkach
Pestki arbuza mogą także przyczynić się do łagodzenia obolałych mięśni i poprawić stan naszej skóry. Magnez zawarty w nasionach odgrywa kluczową rolę utrzymaniu stabilnego ciśnienia krwi, dodaje energii i poprawia funkcjonowanie nerwów.
Nienasycone kwasy tłuszczowe obniżają poziom złego cholesterolu, a tym samym zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Błonnik pozytywnie wpływa na funkcje jelit.
Następnym razem nie wypluwaj pestek, zarówno czarne, jak i białe nasiona są bardzo zdrowe. Te pełne i dojrzałe możesz posadzić lub zebrać, by przygotować zdrową przekąskę. Prażone pestki arbuza w smaku przypominają pestki dyni.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl