Jesteś starszą siostrą? Prawdopodobnie będziesz mieć problemy z wagą
Posiadanie młodszego rodzeństwa ma nie tylko swoje zalety, ale też wady. Niektóre są bardzo zaskakujące. Okazuje się bowiem, że starsze siostry są narażone nadwagę. Jak to możliwe?
1. Problem wielkiej wagi
Autor badań prof. Wayne Cutfield z Uniwersytetu w Auckland w Nowej Zelandii i naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali przeanalizowali dane ze szwedzkiego rejestru urodzeń ponad 300 tysięcy kobiet, które przyszły na świat pomiędzy 1973 a 1988 rokiem. Wśród nich aż 206 tysięcy pań było dziećmi pierworodnymi, posiadającymi młodszą siostrę urodzoną między 1991 i 2009 rokiem. W sumie do badań zakwalifikowano 13 406 par sióstr.
Naukowcy brali pod uwagę przede wszystkim wagę obu pań. Sprawdzano ich masę urodzeniową oraz to, ile ważyły w trzecim miesiącu życia. Przeanalizowano też informacje dotyczące ich stylu życia, historii zdrowia rodziny oraz sposobu odżywiania. Okazało się, że pierworodne siostry były lżejsze podczas urodzenia, a ich wskaźnik wagi ciała był o 2,4 proc. wyższy w trzecim miesiącu. Co najistotniejsze – naukowcy odkryli, że kobiety urodzone jako pierwsze, były w dorosłym życiu bardziej narażone na nadwagę (nawet o 20 proc.) i otyłość (aż 40 proc.) niż ich młodsze siostry. Ponadto zespół odkrył, że te starsze były średnio o 1,2 mm wyższe. Co ciekawe, liczba dzieci w rodzinie w żaden sposób nie jest związana z ryzykiem nadwagi lub otyłości.
2. Niedożywienie powodem nadwagi?
Autorzy badania nie są w stanie wyjaśnić dokładnych mechanizmów wpływających na osiągnięte w trakcie eksperymentu wyniki. Wskazują jednak, że jednym z powodów może być niedożywienie pierwszego dziecka w łonie matki. Rodzice pociechy ze zbyt małą wagą urodzeniową dostają od lekarzy wytyczne dotyczące regularnego, obfitego karmienia. Naukowcy uważają, że to może być przyczyną szybkiego wzrostu ciężaru ciała w okresie pierwszych trzech miesięcy i późniejszej nadwagi.
Eksperci stwierdzili też, że istnieje coraz więcej dowodów na to, że pierworodne są bardziej narażone na ryzyko problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Dlaczego nie dotyczy to mężczyzn? Ponieważ kobiety na całym świecie rodzą się z dużo wyższym wskaźnikiem BMI, a to ma wpływ na rozwijającą się w ich dorosłym życiu nadwagę i otyłość.
3. Nie tylko BMI
Co ciekawe, na przybieranie kilogramów wpływ może mieć także sposób wychowania. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Analiz Społeczno-Ekonomicznych na Uniwersytecie w Essex wynika, że dzieci, które zostały urodzone jako pierwsze, są też bardziej ambitne i wychowywane w sposób bardziej surowy niż ich młodsze rodzeństwo. To z kolei może powodować, że wszelki stres wywołany niewypełnianiem oczekiwań rodziców jest przez nich "zajadany". Oczywiście, wyniki przeprowadzonych analiz nie są regułą i nie powinny być wyrocznią dla innych, póki nie zostaną potwierdzone przez innych naukowców.