Trwa ładowanie...

Jesteś starszą siostrą? Prawdopodobnie będziesz mieć problemy z wagą

Posiadanie młodszego rodzeństwa ma nie tylko swoje zalety, ale też wady. Niektóre są bardzo zaskakujące. Okazuje się bowiem, że starsze siostry są narażone nadwagę. Jak to możliwe?

Obalamy mity na temat odchudzania
Obalamy mity na temat odchudzania [7 zdjęć]

Fakt: Same ćwiczenia nie wystarczą. Nie ma wątpliwości, że aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych

zobacz galerię

1. Problem wielkiej wagi

Starsza siostra często ma większe problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi
Starsza siostra często ma większe problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi
Zobacz film: "Otyłość brzuszna a płeć"

Autor badań prof. Wayne Cutfield z Uniwersytetu w Auckland w Nowej Zelandii i naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali przeanalizowali dane ze szwedzkiego rejestru urodzeń ponad 300 tysięcy kobiet, które przyszły na świat pomiędzy 1973 a 1988 rokiem. Wśród nich aż 206 tysięcy pań było dziećmi pierworodnymi, posiadającymi młodszą siostrę urodzoną między 1991 i 2009 rokiem. W sumie do badań zakwalifikowano 13 406 par sióstr.

Naukowcy brali pod uwagę przede wszystkim wagę obu pań. Sprawdzano ich masę urodzeniową oraz to, ile ważyły w trzecim miesiącu życia. Przeanalizowano też informacje dotyczące ich stylu życia, historii zdrowia rodziny oraz sposobu odżywiania. Okazało się, że pierworodne siostry były lżejsze podczas urodzenia, a ich wskaźnik wagi ciała był o 2,4 proc. wyższy w trzecim miesiącu. Co najistotniejsze – naukowcy odkryli, że kobiety urodzone jako pierwsze, były w dorosłym życiu bardziej narażone na nadwagę (nawet o 20 proc.) i otyłość (aż 40 proc.) niż ich młodsze siostry. Ponadto zespół odkrył, że te starsze były średnio o 1,2 mm wyższe. Co ciekawe, liczba dzieci w rodzinie w żaden sposób nie jest związana z ryzykiem nadwagi lub otyłości.

2. Niedożywienie powodem nadwagi?

Autorzy badania nie są w stanie wyjaśnić dokładnych mechanizmów wpływających na osiągnięte w trakcie eksperymentu wyniki. Wskazują jednak, że jednym z powodów może być niedożywienie pierwszego dziecka w łonie matki. Rodzice pociechy ze zbyt małą wagą urodzeniową dostają od lekarzy wytyczne dotyczące regularnego, obfitego karmienia. Naukowcy uważają, że to może być przyczyną szybkiego wzrostu ciężaru ciała w okresie pierwszych trzech miesięcy i późniejszej nadwagi.

Eksperci stwierdzili też, że istnieje coraz więcej dowodów na to, że pierworodne są bardziej narażone na ryzyko problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Dlaczego nie dotyczy to mężczyzn? Ponieważ kobiety na całym świecie rodzą się z dużo wyższym wskaźnikiem BMI, a to ma wpływ na rozwijającą się w ich dorosłym życiu nadwagę i otyłość.

3. Nie tylko BMI

Na utrzymanie prawidłowej wagi może mieć wpływ sposób wychowania
Na utrzymanie prawidłowej wagi może mieć wpływ sposób wychowania

Co ciekawe, na przybieranie kilogramów wpływ może mieć także sposób wychowania. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Analiz Społeczno-Ekonomicznych na Uniwersytecie w Essex wynika, że dzieci, które zostały urodzone jako pierwsze, są też bardziej ambitne i wychowywane w sposób bardziej surowy niż ich młodsze rodzeństwo. To z kolei może powodować, że wszelki stres wywołany niewypełnianiem oczekiwań rodziców jest przez nich "zajadany". Oczywiście, wyniki przeprowadzonych analiz nie są regułą i nie powinny być wyrocznią dla innych, póki nie zostaną potwierdzone przez innych naukowców.

Chcesz szybko schudnąć? Porozmawiaj o tym na naszym forum i poznaj skuteczne sposoby naszych użytkowników.

 Eliza Gosławska
Jesteś starszą siostrą? Prawdopodobnie będziesz mieć problemy z wagą
Jesteś starszą siostrą? Prawdopodobnie będziesz mieć problemy z wagą (Zdjęcie kobiet / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.