Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Kawa czy herbata – dlaczego warto pić kawę, dlaczego warto pić herbatę

Avatar placeholder
12.04.2021 13:04
Kawa czy herbata – dlaczego warto pić kawę, dlaczego warto pić herbatę
Kawa czy herbata – dlaczego warto pić kawę, dlaczego warto pić herbatę

Wiele osób coraz częściej zastanawia się, co jest zdrowsze, smaczniejsze, co ma pozytywny wpływ na pracę organizmu czy jest to kawa czy herbata? Jest to trafne pytanie, ponieważ kawa i herbata mają pozytywne i negatywne skutki spożywania ich w większych ilościach. Zatem, co jest wartościowsze kawa czy herbata? Przyjrzyjmy się zaletom i wadom kawy i herbaty.

spis treści

1. Dlaczego warto pić kawę?

Kawa czy herbata? Który napój jest najczęściej wybierany, jakie ma właściwości? Wiele osób zwłaszcza tych, które codziennie potrzebują, aby ich organizm był w pełnej gotowości do działania. Są to osoby, które intensywnie pracują nie tylko fizycznie, ale też umysłowo, dlatego potrzebują stałego pobudzenia organizmu, a taki efekt gwarantuje dobra, mocna kawa.

Kawa czy herbata? Szukając zalet picia kawy należy wspomnieć o przeciwutleniaczach, które zawiera kawa. Dodatkowo jej regularne picie według naukowców zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę II typu, chorobę Parkinsona i niektóre rodzaje raka. Są także oczywiście negatywne skutki, które powodują, że zastanawiając się kawa czy herbata, wybieramy jednak herbatę.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"
Kawa czy herbata? Oba napoje mają wady i zalety
Kawa czy herbata? Oba napoje mają wady i zalety (123RF)

Jakie są negatywne skutki spożywania kawy? Jeśli chodzi o kawę espresso to badania wykazały, że niefiltrowane, naturalne substancje, które zawiera tego typu kawa mogą powodować podwyższenie cholesterolu we krwi. Bez względu na rodzaj kawy, który wybierzemy to kawa jest niestety w smaku znacznie kwaśniejsza niż naturalna herbata, co może mieć negatywny wpływ na proces trawienia.

Przeczytaj także

Kawa czy herbata? Picie kawy w dużych ilościach przykładowo 5 filiżanek dziennie może mieć negatywny wpływ na kości, a ściślej na ich gęstość. Oczywiście w kawie zawarta jest kofeina, co owszem zapewnia dodatkową energię, ale kofeina w dużych ilościach powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, dlatego kawę odradza się osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze i kobietom w ciąży. Trzeba pamiętać, że kawa działa także moczopędnie, dlatego wypita w dużej ilości może doprowadzić nawet do odwodnienia organizmu.

2. Dlaczego warto pić herbatę?

Kawa czy herbata? Dużą grupę zwolenników ma herbata, która jest dostępna w różnych smakach i pod rożną postacią np. zielona herbata, herbata owocowa czy liściasta. Według naukowców herbaciany napar pity regularnie może pozwolić uniknięcia zatoru, a nawet zawału serca. Kawa czy herbata? W przypadku osób starszych zalecana jest herbata zielona, która zawiera składniki obniżające ryzyko demencji.

Kawa czy herbata? Dlaczego, niektórzy unikają częstego picia herbaty pod każdą postacią? Ponieważ herbata powoduje nieestetyczne zabarwienia szkliwa na zębach. W herbacie znajduje się również tiamina, która niestety powoduje wypłukiwanie żelaza z organizmu, jest to przeciwutleniacz, który w znacznym stopniu blokuje przyswajanie tego pierwiastka. W herbacie czarnej i herbacie zielonej podobnie jak w kawie znajduje się kofeina.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze