Trwa ładowanie...

Kawior – czerwony, czarny, biały, roślinny i molekularny

Avatar placeholder
30.09.2021 12:04
Kawior to nie tylko solona ikra ryb, towar luksusowy i trudno dostępny
Kawior to nie tylko solona ikra ryb, towar luksusowy i trudno dostępny (AdobeStock)

Kawior to nie tylko solona ikra ryb, towar luksusowy i trudno dostępny. Okazuje się, że oprócz kawioru czarnego, czerwonego i norweskiego, spotyka się także kawior ślimaczy, roślinny, czyli zielony oraz… molekularny. Co warto nich wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest kawior?

Kawior, czyli solona ikra ryb, w dawnych czasach była pokarmem niewolników, rybaków i innych przedstawicieli najniższych warstw społecznych. Dziś kojarzy się z czymś wykwintnym i luksusowym.

Wyróżnia się kilka rodzajów kawioru. To ikra ryb:

Zobacz film: "Tajemnice kuchni molekularnej"
  • jesiotrowatych (czarny kawior lub rosyjski): kawior z bieługi, kawior z jesiotra zachodniego, kawior z siewrugi, kawior ze sterleta,
  • łososiowatych (kawior czerwony, kawior z łososia),
  • dorszowatych (kawior norweski) lub innych ryb.

Kawiorem nazywa się również jajka ślimaków (kawior ze ślimaka, kawior ślimaczy lub biały kawior).

2. Właściwości kawioru

Poza walorami smakowymi kawior ma również wiele właściwości odżywczych. Ikra jest zasobna w kwasy tłuszczowe omega-3, a także białko i cenne aminokwasy, składniki mineralne, w tym fosfor, cynk, jod i magnez oraz witaminy: A, D i E oraz witamin z grupy B, w tym kwas foliowy.

Ze względu na swoje walory odżywcze kawior bywa wykorzystywany także w kosmetyce. Można kupić na przykład kremy z kawiorem posiadające działanie nawilżające i odmładzające.

3. Jak podawać kawior?

Kawior podaje się schłodzony, zarówno w miseczkach z lodem i ćwiartkami cytryny do skropienia, jak i z tostami z masłem, jajkami czy blinami (bliny z kawiorem to klasyk kuchni rosyjskiej). Można go jeść widelcem, jak i nakładać na pieczywo. Co ważne, kawioru się nie rozsmarowuje.

Do kawioru czarnego najlepszym dodatkiem jest schłodzona alkohol: wódka lub koniak, ale i schłodzony szampan (do kawioru czarnego) bądź lekkie, białe lub musujące wino (do kawioru czerwonego).

4. Ile kosztuje kawior?

Kawior, który cechuje się wykwintnym smakiem i jakością, jest bardzo drogim przysmakiem. Jego cena wynosi kilkaset złotych. Dostępne są produkty importowane Z Rosji, USA oraz i innych krajów. Można również kupić polski kawior oraz wiele produktów noszących nazwę kawioru – te są zdecydowanie tańsze. Można je kupić w delikatesach.

Za najdroższy kawior świata uznaje się kawior z ikry białych jesiotrów z Morza Kaspijskiego. Jest dostępny na rynku pod nazwą Almas, co z rosyjskiego znaczy „diament”. Kosztuje 25 000 dolarów za kilogram i jest pakowany w puszki wykonane z 24-karatowego złota.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Jak zrobić kawior z bakłażana?

Pod pojęciem kawior ukrywa się nie tylko ikra ryb, ale i kawior roślinny, wegetariański i wegański, na przykład z bakłażana. Jak go zrobić?

Aby przygotować kawior z bakłażana, potrzebny jest spory bakłażan, 4 łyżki oliwy z oliwek, 2 łyżki soku z cytryny, posiekana natka pietruszki, ząbek posiekanego czosnku i pół posiekanej, małej cebuli oraz sól.

Bakłażana trzeba piec około pół godziny w piekarniku nagrzanym do 190 stopni Celsjusza. Najlepiej zawinąć go w folię. Gdy jest miękki i chłodny, wystarczy go drobno pokroić, przełożyć do miski i dodać pozostałe składniki. Wstawić do lodówki.

6. Zielony kawior

Można również spotkać się z określeniem zielony kawior. Mówi się tak na przykład na glony Umibudo (Caulerpa lentillifera). To wodorosty morskie, które swoim wyglądem przypominają kiść winogron (stąd też ich potoczna nazwa – winogrona morskie) bądź rybią ikrę. Stanowią egzotyczny dodatek do sałatek, zupy ramen, sushi czy sashimi.

Zielonym kawiorem określa się także roślinę khai nam, uznawaną za superwarzywo. Mówi się, że to kompilacja jarmużu, szpinaku i brokułów, a co za tym idzie bomba witaminowa i cenne źródło białka.

7. Co to jest kawior molekularny?

Kawior pojawia się także w zupełnie innym wymiarze. Kawior molekularny (popping boba), bo o nim mowa, to kuleczki o owocowym smaku z cieniutką, niemal niewyczuwalną na języku błonką, które łatwo pękają w ustach. To kluczowy składnik napoju Bubble Tea (napój BOBA, herbata perłowa, herbata bąbelkowa) produkowanego na Tajwanie. Molekularny kawior owocowy można używać to również doskonały dodatek do różnych deserów, lodów czy jogurtów.

7.1. Jak zrobić Bubble Tea z kawiorem?

Bubble Tea przyrządza się na bazie herbaty (najczęściej czarnej lub zielonej) i mleka. Jej nieodzownym elementem jest także kulka skrobiowa pozyskiwana z tapioki lub kawior molekularny (kawior bubble Tea).

Kulki z tapioki to skrobia z manioku, która nie ma smaku. Nabiera go podczas kontaktu z płynem. Z kolei kawior molekularny to sok owocowy potraktowany alginianem sodu i mleczanem wapnia. Można je kupić w wielu sklepach, zwłaszcza internetowych. Kosztują ponad 30 złotych za opakowanie (i są odpowiedzią na pytanie jak zrobić Bubble Tea bez tapioki).

Bubble tea można przygotować w domu, wykorzystując zarówno przepis ekspresowy (z użyciem gotowego kawioru molekularnego), jak i wersję bardziej skomplikowaną (trzeba wiedzieć, jak zrobić kulki do Bubble tea z tapioki).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze