Trwa ładowanie...

Kofeina pobudza apetyt na słodycze

Kofeina pobudza apetyt na słodkie produkty
Kofeina pobudza apetyt na słodkie produkty (123rf)

Jak dowodzą badania, fakt że pijemy kawę w towarzystwie deseru, nie jest kwestią przypadku, przyzwyczajenia czy gustu. To obecna w tym napoju kofeina wzmaga apetyt na słodkie produkty. Spostrzeżenie naukowców to ważna informacja dla osób na diecie odchudzającej, które mają w zwyczaju pić kawę i chcą zrezygnować z podjadania słodyczy.

spis treści

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Cornella w Nowym Jorku, po wypiciu filiżanki kawy ochota na zjedzenie czegoś słodkiego jest większa. Dzieje się tak, ponieważ kofeina zmienia sposób, w jaki odbieramy słodki smak.

1. Eksperyment z kawą

Jak tego dowiedli? Badacze przeprowadzili eksperyment, w którym wzięły udział dwie grupy ochotników (łącznie 107 osób). W przebiegu doświadczenia testowały one kawę: pierwsza - zwykłą (z 200 miligramami kofeiny dodanej w warunkach laboratoryjnych), a druga - bezkofeinową. Naukowcy poprosili badanych o posłodzenie napoju.

Zobacz film: "Nieznane fakty o kawie"
7 znaków, które świadczą o tym, że pijesz za dużo kawy
7 znaków, które świadczą o tym, że pijesz za dużo kawy [7 zdjęć]

Dolegliwości układu trawiennego nie zawsze są wynikiem przejedzenia czy spożycia nieświeżej żywności.

zobacz galerię

Następnym etapem była ocena stopnia słodkości kawy. Ochotnicy należący do pierwszej grupy stwierdzili, że zwykła kawa jest mniej słodka w porównaniu do napoju bezkofeinowego.

Zobacz także:

2. Kawa zwiększa ochotę na słodycze

Kofeina zmienia sposób postrzegania smaków. Ponadto wpływa na kubki smakowe (obniża zdolność rozpoznawania słodkiego smaku) i powoduje, że jedzenie i napoje, które spożywamy później, mogą wydawać się mniej słodkie, a my używamy większych ilości cukru i odczuwamy potrzebę sięgnięcia po słodki produkt.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza