Trwa ładowanie...

Kofeina pobudza apetyt na słodycze

Jak dowodzą badania, fakt że pijemy kawę w towarzystwie deseru, nie jest kwestią przypadku, przyzwyczajenia czy gustu. To obecna w tym napoju kofeina wzmaga apetyt na słodkie produkty. Spostrzeżenie naukowców to ważna informacja dla osób na diecie odchudzającej, które mają w zwyczaju pić kawę i chcą zrezygnować z podjadania słodyczy.

Zobacz film: "Nieznane fakty o kawie"

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Cornella w Nowym Jorku, po wypiciu filiżanki kawy ochota na zjedzenie czegoś słodkiego jest większa. Dzieje się tak, ponieważ kofeina zmienia sposób, w jaki odbieramy słodki smak.

1. Eksperyment

Jak tego dowiedli? Badacze przeprowadzili eksperyment, w którym wzięły udział dwie grupy ochotników (łącznie 107 osób). W przebiegu doświadczenia testowały one kawę: pierwsza - zwykłą (z 200 miligramami kofeiny dodanej w warunkach laboratoryjnych), a druga - bezkofeinową. Naukowcy poprosili badanych o posłodzenie napoju.

7 znaków, które świadczą o tym, że pijesz za dużo kawy
7 znaków, które świadczą o tym, że pijesz za dużo kawy [7 zdjęć]

Dolegliwości układu trawiennego nie zawsze są wynikiem przejedzenia czy spożycia nieświeżej żywności. Naukowcy...

zobacz galerię

Następnym etapem była ocena stopnia słodkości kawy. Ochotnicy należący do pierwszej grupy stwierdzili, że zwykła kawa jest mniej słodka w porównaniu do napoju bezkofeinowego.

Zobacz także:

2. Wniosek

Kofeina zmienia sposób postrzegania smaków. Ponadto wpływa na kubki smakowe (obniża zdolność rozpoznawania słodkiego smaku) i powoduje, że jedzenie i napoje, które spożywamy później, mogą wydawać się mniej słodkie, a my używamy większych ilości cukru i odczuwamy potrzebę sięgnięcia po słodki produkt.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.