Trwa ładowanie...

Kolejne wycofanie. GIS ostrzega przed partią konserw rybnych

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
14.07.2023 10:05
GIS pilnie wycofuje
GIS pilnie wycofuje (Getty Images)

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące partii konserw rybnych. Chodzi o ryzyko przekroczenia dopuszczalnego poziomu histaminy. Jak podkreśla Inspektorat, spożycie produktu może stanowić ryzyko dla zdrowia konsumentów.

spis treści

1. GIS ostrzega konsumentów

GIS w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej ostrzega wszystkich konsumentów, którzy kupili "Filety z anchois w oleju słonecznikowym". Polskie służby dostały alert w ramach Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) w związku z wycofaniem partii konserw rybnych zawierających anchois przez hiszpańską firmę Consorcio Español Conservero S.A. ze względu na przekroczenie dopuszczalnego poziomu histaminy.

Histamina jest trwałym związkiem chemicznym, nierozkładającym się pod wpływem działania podwyższonej temperatury, jak procesy smażenia czy pieczenia. Substancja odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie, ale u niektórych osób może odpowiadać za występowanie niepożądanych objawów przypominających alergię.

Ostrzeżenie GIS dotyczy dwóch partii konserw
Ostrzeżenie GIS dotyczy dwóch partii konserw (Adobe Stock)
Zobacz film: "Toksyczne ryby. Unikaj ich w swojej diecie"

2. Produkt ma być wycofany ze sklepów w trybie pilnym

Poniżej szczegóły dotyczące wycofanego produktu:

  • Produkt: Filety z anchois w oleju słonecznikowym,

  • Marka: Caprimar,

  • Numer partii: R18G22 oraz R19G22,

  • Termin ważności: 18.01.2024 r. oraz 19.01.2024 r.,

  • Kod kreskowy: 8410628463378,

  • Producent: Consorcio Español Conservero S.A,

  • Dystrybutor: Jeronimo Martins Polska S.A.

"JMP zobowiązał, w trybie natychmiastowym podlegające mu sklepy, do wycofania produktu: Filety z anchois w oleju słonecznikowym (nr partii: R18G22 oraz R19G22) marki Caprimar, z półek sklepowych, natomiast firma BLM Polska Sp. z o.o. zobowiązała się odebrać z magazynów wadliwy produkt i poddać go utylizacji" - czytamy w komunikacje opublikowanym przez GIS.

Proces wycofywania produktu mają monitorować organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które we współpracy z zaangażowanymi podmiotami prowadzą również postępowanie wyjaśniające w sprawie wadliwych konserw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze