5 z 7Łososś hodowlany
Zapewne przynajmniej raz w swoim życiu jadłeś łososia. To jeden z najpopularniejszych gatunków ryb. Ten, który trafia do sklepów, w większości pochodzi z hodowli. Jest tańszy, ma ładniejszy kolor, ale zarówno naukowcy, jak i dietetycy odradzają jego spożycie.
Łosoś w swoim naturalnym środowisku odżywia się organizmami z otoczenia. Ma więc większą zawartość kwasów omega-3. Ten hodowlany karmiony jest paszą o wysokiej zawartości tłuszczu. W rezultacie ma więcej kalorii i... mniej składników mineralnych.
Tak wynika z badań norweskich lekarzy. Naukowcy uważają także, że w łososiu znajdują się szkodliwe substancje, które negatywnie wpływają na pracę mózgu. Łososie hodowlane żyją w klatkach. Ich odchody mieszają się z podawanym pokarmem. Z wielu badań wynika, że to wyjątkowo szkodliwe środowisko i dlatego łosoś hodowlany zawiera m.in. większe stężenie toksycznych dioksyn czy pestycydów w porownaniu do dzikiego łososia.
Największe zagrożenie niesie ze sobą spożywanie łososia wędzonego. Podczas obróbki wytrąca się bowiem rakotwórczy związek zwany nitrozoaminą.
Sprawdź również: Badanie, które jest wielką ściemą. Nasza redaktorka zdemaskowała oszustów