Kuchnia węgierska
Kuchnia węgierska to jedna z najbardziej charakterystycznych kuchni europejskich. Dania węgierskie w większości przypadków znacznie różnią się od tradycyjnych dań krajów sąsiadujących. Kuchnia Węgier to przede wszystkim upodobanie do pomidorów oraz ostrej papryki. Najbardziej charakterystyczne węgierskie potrawy to zupy rybne i gęste gulasze, chociaż na całym świecie ceni się również węgierski alkohol. Wybierając się do tego kraju, warto pamiętać, że w kwestiach kulinarnych ma on do zaoferowania więcej niż tylko placki po węgiersku.
1. Charakterystyka kuchni węgierskiej
Kuchnia węgierska w Polsce jest bardzo popularna i lubiana. Niestety, zainteresowanie często ogranicza się jedynie do kilku najbardziej znanych potraw – gulaszu, paprykarza czy leczo. Tymczasem kuchnia węgierska charakteryzuje się ogromną różnorodnością i bogactwem dań.
Podstawową, szeroko wykorzystywaną przyprawą jest papryka, której Węgrzy znają ponad 1000 odmian. Zwykle do dań dodaje się paprykę łagodną, choć najostrzejsze potrawy przyprawia się ostrą papryką czereśniową. Oprócz tej przyprawy, Węgrzy najczęściej w sztuce kulinarnej wykorzystują wołowinę, cielęcinę, cebulę oraz wcześniej wspomniane pomidory.
Smaczna kuchnia węgierska słynie także ze słodkowodnych ryb oraz gęstych, bogato doprawianych zup rybnych. Najpopularniejsze w Polsce specjały kuchni węgierskiej to porkolt, gulasz, paprykarz, fokań, bogracz (zupa gulaszowa), ragout z papryką, kluski, knedle i zacierki.
Tradycyjne dania kuchni węgierskiej to różnego rodzaju gulasze. Przyrządza się je, dusząc w gęstym sosie obsmażone kawałki mięsa z warzywami – przede wszystkim z papryką, dużą ilością cebuli i ziemniakami. Do gulaszu wykorzystuje się mięso wołowe, wieprzowe, baraninę i dziczyznę. Mniej popularny jest drób. Śniadanie na Węgrzech to zazwyczaj kanapki z pieczywa i wędliny, z których najbardziej lubianą jest salami. Do tego mocna kawa parzona w ekspresie lub przyrządzana po turecku. Obiad to najczęściej dania mięsne z galuszkami, czyli lanymi kluseczkami. Często na węgierskim stole pojawia się również halaszle – zupa z ryb słodkowodnych z papryką i cebulą.
2. Węgierski alkohol i desery
Tradycyjna kuchnia węgierska to nie tylko mięsa i zupy, ale również znakomite desery, wina i nalewki. Jednym z najpopularniejszych deserów węgierskich jest tort Dobosa. Składa się on z płatów biszkoptu przełożonego masą czekoladowo-orzechową, a jego wierzch zdobi szklista glazura. Charakterystyczne dla tej kuchni są również retes, czyli ruloniki ciasta nadziewanego białym serem z dodatkiem rodzynek, wiśni, jabłek i orzechów włoskich. Znane są również tradycyjne węgierskie naleśniki nadziewane słodką masą orzechową i polewane sosem czekoladowym.
Węgry to również wyśmienite wina. Najpopularniejsze to Tokaj, Kadarka i Egri Bikavér, ale są również inne cenione na świecie wina węgierskie. Kolejny narodowy napój Węgrów to palinka, czyli wódka podwójnie pędzona z zacieru owocowego. Może to być gruszkówka lub morelówka. Dużą popularnością cieszy się także likier ziołowy. Kuchnia węgierska to kuchnia mocnych, ostrych smaków. Bardzo różni się od kuchni innych krajów europejskich i to stanowi jej urok.