Trwa ładowanie...

Kupiłeś tę herbatę? GIS wydaje pilne ostrzeżenie

Avatar placeholder
28.07.2023 17:23
Pilne ostrzeżenie GIS. Niebezpieczny poziom toksycznej substancji w partii herbaty ziołowej
Pilne ostrzeżenie GIS. Niebezpieczny poziom toksycznej substancji w partii herbaty ziołowej (Getty Images)

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie o wycofaniu herbatki ziołowej. W partii został wykryty wysoki poziom alkaloidów pirolizydynowych, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

spis treści

1. Pilne wycofanie GIS

Główny Inspektorar Sanitarny poinformował o wysokim poziomie alkaloidów pirolizydynowych, które wykryto w jeden z partii ziołowej herbatki Melisa.

"W wyniku kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych w przedmiotowym produkcie. Zgodnie z oceną ryzyka ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego spożycie produktu o podanym numerze partii może stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci" - czytamy w komunikacie.

Chodzi o produkt Melisa, Melissae folium, herbatka ziołowa w torebkach do zaparzania o numerze partii L01042331 A i kodzie kreskowym 5900396029898, wypodukowanej przez Mokate S. A., ul. Katowicka 265a, 43-450 Ustroń dla Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Żniwna 5, 62-025 Kostrzyn.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Producent i dystrybutor podjęli już odpowiednie kroki, by wycofać wskazaną przez GIS partię z obrotu. Dodatkowo odpowiednie organy prowadzą postępowanie, by wyjaśnić sprawę.

2. Czym są alkaloidy pirolizydynowe?

Alkaloidy pirolizydynowe to powszechnie występujące substancje w wielu roślinach. W nadmiarze jednak są szkodliwe i mogą prowadzić do uszkodzeń wątroby, DNA, a także powodować zmiany płucne.

Uważane są za protoksyny, a ich szkodliwość w znacznej mierze zależy od metabolizowania w wątrobie. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wykazał, że mają także potencjalnie rakotwórcze działanie.

Na spożywanie alkaloidów pirolizydynowych najbardziej narażeni są konsumenci herbaty, naparów ziołowych oraz roślinnych suplementów diety.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze