Kuracja Otto Horáka. Przełom w dietetyce czy kosztowna kuracja?
Otto Horák to czeski lekarz, który jest autorem programu zakładającego oczyszczanie, odkwaszenie organizmu, ale też odżywienie i korektę sylwetki. Zdaniem lekarza aż 90 proc. z nas jest zakwaszonych, a jedną z konsekwencji tego stanu jest problem z pozbyciem się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jego program gwarantuje zmianę tego stanu, pytanie tylko jakim kosztem?
1. Co zakłada kuracja Otto Horáka?
Dieta czeskiego lekarza, coraz bardziej popularna nie tylko w Słowacji i Czechach, ale i w Polsce, opiera się na trzech filarach – oczyszczaniu, odkwaszeniu i odżywieniu organizmu.
W myśl tego pacjent musi przejść w trakcie programu przez trzy fazy:
- pierwsza faza – wyrównanie pH,
- druga faza trwająca ok. 10-14 dni – spalanie tłuszczu,
- trzecia faza – również trwająca 10-14 dni – harmonizacja organizmu.
Metoda Horáka reklamowana jest jako przełom w odchudzaniu, który gwarantuje uzdrowienie organizmu i spadek masy ciała bez zgubnego efektu jo-jo za sprawą "zmiany dietetycznej pamięci komórkowej". Ta bowiem ma być odpowiedzialna za trwające niekiedy całe życie problemy z utratą masy ciała u osób z nadwagą czy otyłością.
Podłożem problemu, z którym jakoby boryka się nawet 90 proc. społeczeństwa, jest zakwaszenie organizmu. Ono sprawia, że organizm ma się wręcz bronić przed utratą tłuszczu, spalając najpierw mięśnie.
2. Co znajduje się w diecie Horáka?
Kluczem jest utrzymanie pH organizmu na poziomie 7-7,4. Dlatego dobór jadłospisu jest kluczowy.
W diecie nie może więc zabraknąć kasz, orzechów i nasion oraz produktów pełnoziarnistych, a także warzyw. Dopuszczalne są niewielkie ilości nabiału i chudego mięsa.
Zakazane natomiast są:
- wszystkie produkty o wysokim indeksie glikemicznym,
- tłuszcze rafinowane,
- słodycze,
- produkty wysokoprzetworzone.
Jak widać, dieta Horáka nie tylko nie budzi większych kontrowersji, ale i może znaleźć aprobatę wielu dietetyków. Niewątpliwie wcielenie w życie tych wskazówek dietetycznych może wpłynąć pozytywnie na masę ciała, zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia i ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych, a nawet nowotworów. Jaki jest zatem problem?
Wielu ekspertów podkreśla, że żywność nie powoduje zakwaszenia organizmu, a jedynie może wpłynąć na zakwaszenie moczu. Samo zakwaszenie organizmu jest natomiast rzadkim stanem, którego nie sposób tłumaczyć objawami, takimi jak szara cera, nadwaga czy zmęczenie. Ten stan wymaga leczenia szpitalnego. Metoda Czecha nie jest też potwierdzona żadnymi badaniami.
Jest jeszcze jeden haczyk: program Horáka to nie tylko zasady zdrowego żywienia. W skład całej kuracji wchodzi ok. dziesięć produktów – suplementów, ziół, pasków do sprawdzania pH itd. To wraz ze "wsparciem" sprzedawane jest przez konsultantów tzw. klubu Horáka.
Niektóre osoby, korzystające z programu, przyznają, że koszt kuracji do najniższych nie należy.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl