Lassi – przepis, wartości odżywcze i kalorie
Lassi to napój z jogurtu, wody i przypraw, który pochodzi z Indii i Pakistanu. Tradycyjnie jest słone, doprawione chili. Obecnie jednak dużą popularnością cieszy się lassi słodkie, na przykład z owocami. Jak zrobić mango lassi?
1. Co to jest lassi?
Lassi to indyjski napój, który przygotowuje się z jogurtu, wody i przypraw. Jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Przynosi też orzeźwienie w upalne dni. Przepis na lassi powstał setki lat temu w regionie Pendżabu. Dziś spożywa się je na całym świecie. Co ciekawe, w Turcji jest znane pod nazwą ayran (ajran), a w Iranie i Armenii jako dugh. Tradycyjne lassi jest słone i przyprawione chili. Obecnie bardzo popularna jest jego słodka odmiana z wodą różaną czy owocami, najczęściej mango, cytryną i truskawkami.
2. Przepis na mango lassi
Aby przygotować pyszny, orzeźwiający i esencjonalny indyjski deser do picia, czyli mango lassi, potrzebne są takie składniki jak:
- świeże mango,
- 100 ml wody mineralnej,
- mały kubek gęstego jogurtu naturalnego (200 ml),
- syrop klonowy, miód, ksylitol lub cukier do smaku (opcjonalnie), co jest zbędne, jeśli owoc jest słodki, soczysty i dojrzały,
- curry, cynamon, kardamon do smaku (opcjonalnie).
Mango obierz, wyjmij pestkę. Miąższ pokrój w grubą kostkę, włóż do wysokiego naczynia. Dodaj wodę i jogurt, całość zblenduj. Napój smakuje najlepiej, gdy jest mocno schłodzony. Można zrobić także mango lassi z pulpy. Popularne jest także mango lassi z mlekiem kokosowym. Zamiast jogurtu można zastosować kefir albo maślankę.
3. Koktajl mango lassi – kalorie i wartości odżywcze
Lassi doskonale smakuje, gasi pragnienie i orzeźwia. Jest także zdrowe i odżywcze, ponieważ zawiera białko, witaminy (np. witamina D) i minerały (np. wapń, który jest podstawowym budulcem kości i zębów) oraz żywe kultury bakterii Lactobacillus, które zapobiegają zaparciom, niwelują wzdęcia, odbudowują florę bakteryjną jelit oraz utrzymują perystaltykę jelit. To zasługa jego bazy, czyli jogurtu naturalnego. Jogurt naturalny dostarcza wielu składników odżywczych: 0,18 g tłuszczu, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,12 g, tłuszcze jednonasycone 0,05 g, tłuszcze wielonienasycone 0,01 g, 7,68 g węglowodanów, * 5,73 g białka.
Mango lassi, z uwagi na obecność owocu mango, dodatkowo dostarcza wielu cennych składników odżywczych, w tym sporo witamin i minerałów: 15 g węglowodanów, 1,6 g błonnika, 0,8 g białka, 0,4 g tłuszczu, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,1 g, witaminy: witamina A, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6 i B9), witamina C, E i K, minerały: cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń i żelazo.
Swoje cenne właściwości mango zawdzięcza także zawartości glikozydu – mangiferyny i związków polifenolowych. Mango, z uwagi na swoje właściwości, jest nazywane przez Hindusów owocem bogów. Właściwości odżywcze napoju lassi wynikają także z obecności dodatków, zarówno słodzików, jak i przypraw korzennych, którym przypisuje się działanie bakteriostatyczne, bakteriobójcze oraz antyoksydacyjne. Na przykład cynamon poprawia trawienie, metabolizm i krążenie, łagodzi ból mięśni oraz bóle menstruacyjne. Poprawia także funkcjonowanie nerek, oczyszcza organizm. Kardamon poprawia apetyt, wspiera trawienie białka, a także reguluje pracę układu trawiennego. Kurkuma wspomaga czynność wątroby, łagodzi dolegliwości żołądkowe. Zawiera także kurkuminę, substancję o właściwościach antynowotworowych, która unicestwia zużyte i uszkodzone komórki, obecność których może prowadzić do choroby nowotworowej.
Lassi, zwłaszcza przygotowane bez słodzików, jest napojem dietetycznym. Porcja 100 g jogurtu naturalnego dostarcza około 60 kcal, a kubek jogurtu 200 g – 120 kcal. A mango lassi? Ile kalorii ma mango? W 100 g mango znajduje się około 60 kcal. Co ważne, owoc posiada również niski indeks glikemiczny (IG). Ponieważ jedno mango waży około 250g, ma około 150 kalorii. Porcja mango lassi dostarcza 350 kcal. Są to jednak wartościowe kalorie.
4. Właściwości prozdrowotne lassi
Dlaczego warto pić lassi? Okazuje się, że napój:
- normalizuje poziom cukru we krwi,
- obniża poziom „złego” cholesterolu,
- zapobiega chorobom serca,
- ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i antywirusowe,
- pozytywnie wpływa na oczy,
- chroni organizm przed nowotworami,
- zwiększa przyswajalność żelaza,
- nawilża i uelastycznia skórę,
- podkręca proces przemiany materii,
- przywraca równowagę wody w organizmie,
- uzupełnia niedobór soli,
- wzmacnia układ odpornościowy, chroni organizm przed przeziębieniem i grypą,
- wspiera także funkcjonowanie jelit i nerek,
- ma pozytywny wpływ na tkankę kostną,
- dobrze wpływa na układ sercowo-naczyniowy, trawienie oraz układ pokarmowy,
- zmniejsza poziom cholesterolu we krwi,
- wzmacnia i odżywia.