Mango - król owoców i smak hinduskiej kuchni
Mango to zdaniem wielu "król owoców". Jego dobrodziejstwa doskonale są znane w Indiach, skąd pochodzi. Uwielbiają je dzieci i dorośli. W Polsce jest coraz bardziej popularne. Poznaj walory mango i przepis na idealny indyjski koktajl, którym "opijają" się wszyscy warszawscy (i nie tylko) hipsterzy!
1. Mango - niezwykły smak i uniwersalność
Mango to narodowy owoc w Indiach, to również duma mieszkańców Pakistanu, Bangladeszu i Filipin.Współcześnie najwięksi importerzy to (obok Indii) Chiny i Tajlandia.
Mango ma uniwersalne zastosowanie zarówno do do mięs i jak i do ryb, na surowo, jak i po obróbce termicznej. W kuchni mango może być też kiszone, podawane z ryżem, w przecierach i alkoholach – dla każdego znajdzie się jego ulubiony wariant. Mango może być składnikiem dań głównych, sałatek oraz deserów. Idealnie smakuje sorbet lub lody o smaku mango. Ten oryginalny, pełny smak, świetnie gasi pragnienie i zaspokaja chęć na słodycze.
2. Jak wybrać najlepsze mango?
Sameer Motwani, kucharz z restauracji indyjskiej Rani - Indian Restaurant uważa, że tylko owoce pochodzące z Indii mają pełny smak i zapach. - Indie noszą ten owoc w swoim łonie od ponad 4000 lat - podkreśla. Dodaje jednak, że nowe odmiany to zasługa portugalskich kolonizatorów, którzy pokazali Hindusom metody szczepienia drzew. Słodka, pomarańczowa odmiana mango nosi nawet nazwę Alphonso - na cześć plantatora z Portugalii, Nicholasa Alphonso. Zdarza się stosowanie wymiennie nazwy Aaphus - to imię Alphonso w języku hindi.
Sameer Motwani podkreśla zalety mango: - To niepowtarzalny smak, zapach i uniwersalność.
Podaje też przykłady zastosowań: - W indyjskim stanie Gudżarat wytwarza się Kairi Nu Ras, gęstą pulpę z mango, aby jeść ją z pikantnymi gorącymi chlebkami. Ponadto używają tam mango jako środka aromatyzującego, a marynowane owoce mango są jednym z ulubionych przysmaków mieszkańców Gudżaratu. Na południu Indii surowe mango używa się od starożytności do przyprawiania curry. Mango to prawdziwy smak Indii - podkreśla Hindus.
3. Witaminy i minerały zawarte w mango
Mango jest bardzo zdrowe. Zawiera szereg witamin i minerałów: witaminę A (54mg/100g), B1 (0,028 mg), B2 (0,038 mg), B6 (0,119 mg), C (36,4 mg), PP (0,669 mg), a także magnez(10 mg), fosfor (14 mg), żelazo (0,16 mg), sód (1 mg), wapń (11 mg) i potas (168 mg).
W mango znajdziemy też błonnik i polifenolowe związku flawonoidowe antyoksydacyjne. Owoc ten zawiera także beta-karoten, alfa-karoten i beta-kryptoksantynę.
Korzyści z tego bogactwa substancji odżywczych są ogromne: piękna skóra, włosy, paznokcie, zdrowie jamy ustnej, mniejszy ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, jak rak jelit, pioersi, prostaty lub białaczka, czy też choroby serca i układu krążenia.
Jedząc mango, dbamy o wzrok. Te owoce zawierają luteinę i zeaksantynę. W pismach "British Medical Journal" oraz "Investigative Ophthalmology & Visual Science" opublikowano wyniki badań potwierdzających korzystny wpływ mango na narząd wzroku i zdolność widzenia.
Mango korzystnie wpływa też na trawienie i przeciwdziała zaparciom. Ostrożność powinny zachować jedynie osoby z nadwagą, otyłością i cukrzycą, gdyż mango zawiera dużo naturalnych cukrów.
4. Przepis na modny i pyszny koktajl - Mango lassi
Mango lassi, to napój na bazie mango, jogurtu i wody. Obrane mango bez skórki należy zblendować razem z jogurtem, kardamonem i wodą. Dodać można miód lub syrop klonowy, ewentualnie cukier (z umiarem!). Koktajl miksujemy, aż osiągnie konsystencję gładkiego musu. Gotowe! Ten pyszny napój jest zdrowy i doskonały na uplane dni. W końcu przywędrował do nas z gorących Indii!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl