3 z 5Soki z imbiru
Dla najlepszego efektu należy używać świeżego kłącza. Jednak imbir w proszku również zachowuje dobroczynne właściwości, więc jeśli nie ma dostępu do świeżej postaci, można wykorzystać sproszkowany korzeń.
Zależnie od odmiany i wieku, moc przyprawy może się różnić. Młodszy imbir zazwyczaj jest mniej pikantny, ale jest trudniej dostępny. Najpowszechniej spotykany w sklepach dojrzały imbir zwykle jest ostrzejszy.
Dla większości osób, zwłaszcza tych zaczynających przygodę z tą przyprawą, wystarczającą ilością będzie 1- lub 2-centymetrowy kawałek, ale z czasem można stosować większe ilości.
Pamiętaj, aby przed użyciem dobrze obejrzeć imbir: powinien być twardy i gładki. Sprawdź, czy w miejscu oderwania od pozostałej części nie ma pleśni. Zanim przerobisz swój imbir na sok, umyj go. Jeżeli nie jest organiczny ani zasuszony, dobrze jest też go obrać.
Aby maksymalnie wykorzystać moc przyprawy, można zacząć robienie soku od wyciśnięcia imbiru, a następnie dodawać składniki zawierające więcej wody, która wymyje resztki przyprawy z wyciskarki. W ten sposób do napoju trafi więcej zdrowego składnika. Imbir świetnie komponuje się z limonką, cytryną, jabłkiem, gruszką, marchewką, szpinakiem, fenkułem, selerem i pietruszką.
Zobacz także: Owoce i warzywa wzmacniające odporność