Lekarz radzi, co jeść na wzmocnienie żył. Tak poprawisz krążenie
Słabe krążenie krwi może powodować wiele problemów zdrowotnych. Chociaż część z tych dolegliwości może być leczone farmakologicznie, spożywanie niektórych pokarmów może korzystnie wpłynąć na poprawę kondycji żył.
1. Problemy z krążeniem i słabe żyły
Przyczyn słabego krążenia może być wiele. Choroba tętnic obwodowych, palenie, cukrzyca, otyłość - to tylko niektóre z przyczyn. Zmniejszony przepływ krwi może powodować nieprzyjemne objawy, jak bóle, skurcze mięśni, uczucie zimna i drętwienie.
Osoby aktywne i sportowcy mogą chcieć zwiększyć przepływ krwi, aby poprawić wydajność ćwiczeń i regenerację po wysiłku fizycznym. Skutecznym i naturalnym sposobem, by to osiągnąć, jest dieta.
Flebolog zdradza kilka produktów, po które warto sięgać, by poprawić krążenie krwi i wzmocnić żyły. Doktor Łukasz Paluch jest flebologiem, który aktywnie udziela się w mediach społecznościowych i udziela wielu wartościowych porad.
Niedawno na profilu specjalisty pojawił się wpis, w którym wyjaśnia, jakie składniki powinny znaleźć się w naszej diecie, by wzmocnić żyły. W trosce o zdrowie warto wprowadzić wymienione produkty do jadłospisu.
2. Flebolog zdradza, czego nie może zabraknąć w diecie
W diecie nie może zabraknąć pokarmów bogatych w witaminę C. Jest ona kluczowym składnikiem poprawiającym krążenie i zdrowie żył. - Wpływa korzystnie na strukturę naszych naczyń. Szczególnie bogate w nią są truskawki, papryka, chrzan i kapusta – wyjaśnia dr Łukasz Paluch.
Dodatkowo witamina C jest bardzo pomocna w zapobieganiu rozwoju żylaków przez poprawę krążenia, zmniejszenie stanu zapalnego i wzmocnienie ścian żył. Chroni błony przed wolnymi rodnikami i wzmacnia naczynia krwionośne.
Kolejnym składnikiem poprawiającym zdrowie żył jest arnika. - Wpływa korzystnie na przepływ krwi, czyli na jej relokację. Można stosować ją zewnętrznie w postaci maści lub kremów. Można również pić ją w postaci naparów – dodaje flebolog na Instagramie.
Obowiązkową pozycją jest też diosmina. - Najsilniejszym flebotropem jest diosmina. Wpływa ona na napięcie naszych naczyń oraz ich elastyczność. Występuje ona powszechnie w owocach cytrusowych oraz w liściach mięty pieprzowej - podkreśla lekarz.
Diosmina pomaga chronić naczynia krwionośne. Jest flawonoidem, który posiada również właściwości przeciwzapalne i antymutagenne. Tak jak witamina C, chroni przed działaniem wolnych rodników. Odpowiednia dieta to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl