Złota jagoda. Pomaga na stawy, poprawia pamięć, uszczelnia naczynia krwionośne
Physalis to niewielkie, pomarańczowe lub żółte owoce o kwaśnym, lekko gorzkawym smaku. Są zamknięte w półprzezroczystym kloszu, który przypomina nieco lampion. Miechunka peruwiańska może być wykorzystywana do produkcji nalewek, dżemów, soków czy marmolad. Jakie właściwości ma physalis?
1. Co to jest miechunka peruwiańska?
Miechunka peruwiańska to inaczej physalis, czyli egzotyczny owoc uprawiany również w Polsce. Bywa określana mianem złotej jagody. Jest to niewielka, gładka kulka o pomarańczowym kolorze, zamknięta w półprzezroczystym kloszu.
Miechunka ma kwaśny i lekko gorzki smak, niektórzy twierdzą, że smakuje jak pomarańcza i pomidor jednocześnie. Występuje w wielu odmianach, najpopularniejsze z nich to miechunka pomidorowa i rozdęta.
Złotą jagodę można spożywać na surowo po wyjęciu z osłonki i dokładnym umyciu lub w postaci domowych przetworów. Physalis nadaje się również do suszenia na słońcu, w 100 gram produktu zawiera 53 kcal.
2. Jakie wartości odżywcze ma złota jagoda?
Miechunka peruwiańska to źródło witaminy A, B1, B2, B3 i C, a także żelaza, fosforu i wapnia. Składniki te wspierają odporność organizmu, uszczelniają naczynia krwionośne i chronią przed wpływem promieniowania UV.
Physalis redukuje także ryzyko rozwoju miażdżycy, wzmacnia kości i stawy, opóźnia starzenie się organizmu i poprawia widzenie przy słabym oświetleniu oraz w nocy. Jednocześnie owoc pozytywnie wpływa na samopoczucie, zdolność koncentracji i zapamiętywania. Skutecznie zmniejsza podatność na stres i sprzyja leczeniu przeziębienia.
3. Zastosowanie physalis w kuchni
Miechunka peruwiańska świetnie smakuje na surowo, choć bardzo często spożywa się ją także w postaci suszonej. Wówczas warto dodawać ją do musli, jogurtu, owsianek, deserów czy babeczek, a także traktować jako alternatywę dla niezdrowych przekąsek.
Physalis jest wykorzystywana do ręcznie produkowanych czekolad, ze względu na charakterystyczny, kwaśny smak. Często owoc trafia również do masy do ciast i tortów, marmolad, dżemów, konfitur czy nalewek. Świetnie równoważny też smak pikantnych potraw i warzywnych sałatek.
4. Gdzie kupować miechunkę peruwiańską?
Złota jagoda jest obecnie uprawiana niemalże na całym świecie, również w Polsce. Można trafić na nią w wielu miejscach, należy sięgać po jędrne, ciemnopomarańczowe owoce, by mieć pewność, że są dojrzałe.
Żółte i zielone physalis mogą być bardzo kwaśne i twarde, a brązowe zabarwienie świadczy o przejrzeniu owocu, co może skutkować gorzkim smakiem. Miechunka zwykle sprzedawana jest w plastikowych opakowaniach, ze względu na dużą wrażliwość na dotyk i podatność na pleśń. Najlepiej przechowywać ją w lodówce i myć bezpośrednio przed spożyciem.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl