Zioła na zatkane naczynia. Pij zanim pojawi się miażdżyca
Problem ze złogami w naczyniach krwionośnych polega na tym, że kiedy już dojdzie do odłożenia blaszek miażdżycowych, można je usunąć w zasadzie wyłącznie za pomocą inwazyjnych metod udrażniających tętnice. W związku z tym powinniśmy zrobić wszystko, by nie doszło do rozwoju groźnych zmian. Podstawą, jak zawsze, jest ruch i zdrowa dieta, ale okazuje się, że pomocne mogą być też zioła.
1. Jak naturalnie pozbyć się złogów?
Brak ruchu, dieta obfitująca w wysokoprzetworzona żywność i słodycze, palenie papierosów - to nawyki, które zwiększają m.in. ryzyko miażdżycy.
Choroba rozwija się latami i jest związana z odkładaniem się wewnątrz ścian naczyń - cholesterolu, lipidów, które tworzą blaszki miażdżycowe. To stopniowo zawęża światło tętnic, a w konsekwencji ogranicza przepływ krwi do najważniejszych narządów organizmu. Miażdżyca może prowadzić m.in. do zawału serca, udaru lub niewydolności nerek.
Ryzyko rozwoju miażdżycy rośnie z wiekiem, do innych czynników ryzyka należą m.in. otyłość, nadciśnienie i cukrzyca.
2. Zioła, które wymiatają złogi z tętnic
Wprowadzenie w życie zdrowych nawyków może zatrzymać postęp miażdżycy, pomocne mogą być też wyciągi z roślin, takich jak ostropest, rozmaryn i głóg.
Ostropest na wysoki cholesterol
Napar z ostropestu plamistego może być pomocny w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu i glukozy. Roślina ma właściwości przeciwzapalne dzięki zawartej w niej sylimarynie. Ostropest pomaga wyrównywać zaburzenia gospodarki lipidowej. Sylimarynę stosuje się również w przypadku problemów z wątrobą, m.in. ze względu na jej właściwości odtruwające.
Rozmaryn na krążenie
Rozmaryn to zioło o charakterystycznym zapachu, powszechnie stosowane w kuchni. Mało osób zdaje sobie sprawę z jego wyjątkowych właściwości prozdrowotnych. Rozmaryn pobudza prawidłowe krążenie krwi, dzięki czemu zmniejsza ryzyko tworzenia blaszek miażdżycowych. Zioło wspomaga wydzielanie insuliny i obniża poziom glukozy we krwi. Doskonale sprawdza się też w przypadku problemów z trawieniem. Pomaga w przypadku bólu żołądka.
Głóg na nadciśnienie
Związki obecne w owocach głogu powodują rozszerzenie naczyń wieńcowych i obwodowych, dzięki czemu pobudzają przepływ krwi w naczyniach i obniżają ciśnienie. Głóg dodatkowo ma też właściwości uspokajające, w związku z tym może być pomocy u pacjentów cierpiących na zaburzenia pracy serca na tle nerwowym. Owoce głogu są też bogate w witaminę C oraz wapń, magnez i potas.
Głóg wykazuje też właściwości przeciwzapalne, głównie ze względu na wysoką zawartość flawonoidów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl