Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Źle się czujesz? Czas na rewolucję!

Avatar placeholder
12.07.2013 11:29
Źle się czujesz? Czas na rewolucję!
Źle się czujesz? Czas na rewolucję!

Wielu z nas często narzeka na złe samopoczucie, bezsenność, brak witalności i zadowoleniaz życia. Okazuje się, że wystarczy wprowadzić drobne zmiany w diecie, sposobie myślenia oraz zażywać więcej ruchu, aby poczuć się lepiej. Polepszenie samopoczucia jest w zasięgu każdego z nas – nie zajmuje wiele czasu, a korzyści dla nastroju i zdrowia są warte odrobiny wysiłku. Zmiany można wprowadzać stopniowo lub pójść na całość i zrobić w swoim życiu prawdziwą rewolucję. Od czego zacząć?

1. Znajdź nowe hobby

Próbowanie czegoś nowego oznacza tym samym uczenie się czegoś nowego. „Uczenie się wytwarza w mózgu zapasowe możliwości poznawcze, które w przyszłości mogą uchronić nas przed chorobami wpływającymi negatywnie na umysł, takimi jak choroba Alzheimera” – mówi Terry Horne, zajmujący się psychologią poznawczą na Uniwersytecie w Lancashire. Horne sugeruje, że aby uzyskać lepsze rezultaty, powinniśmy wykorzystywać te talenty i zmysły, których nie używamy na co dzień. Ponadto uczenie się czegoś nowego przynosi lepsze efekty, gdy ma miejsce w grupie osób. „Gdy piszemy na dany temat, stymulujemy mniej więcej cztery obszary mózgu, ale jeśli dyskutujemy z kimś na ten sam temat, praca mózgu znacznie się zwiększa – interakcje społeczne ogromnie poprawiają kondycję naszego mózgu”.

2. Oglądaj mniej telewizji

„Przeciętny mieszkaniec Wielkiej Brytanii spędza w sumie około 12 lat przed telewizorem” – mówi psycholog dr Aric Sigman, autor książki „Zdalnie Sterowani: jak telewizja niszczy nasze życie”. Badania wykazały, że ludzie, którzy oglądają telewizję z umiarkowaną częstotliwością, są mniej podatni na depresję, lepiej sypiają, są bardziej zadowoleni ze swojego życia seksualnego i są szczuplejsi – oglądanie telewizji ma tak niekorzystny wpływ na metabolizm, że nawet czytając książkę, spalamy więcej kalorii, niż siedząc przed telewizorem.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

3. Spaceruj z uniesioną głową

„Większość ludzi przyjmuje złą postawę podczas chodzenia, w wyniku czego z każdym krokiem ich ciało porusza się w nieprawidłowym ustawieniu” – mówi Sammy Margo, fizjoterapeuta i rzecznik Stowarzyszenia Fizjoterapeutycznego w Wielkiej Brytanii. „Początkowo może to prowadzić do bólu, a następnie do nadmiernego zużycia stawów, co w późniejszym stadium może prowadzić nawet do choroby zwyrodnienia stawów”. Aby poprawić postawę podczas chodzenia, musimy najpierw skupić się na sposobie, w jaki stopy dotykają podłoża. „Najpierw pięta powinna dotknąć podłoża, następnie płynnym ruchem, poprzez śródstopie, przesuwamy ciężar ciała na palce” – mówi Margo. Powinniśmy zwrócić również uwagę na długość kroków. Większość z nas stawia zbyt krótkie kroki, tak jak byśmy byli w ciągłym pośpiechu. „Spacerujmy z uniesioną głową, tak jak gdyby niewidzialna ręka ciągnęła nas za włosy do góry, próbując wyprostować nasze ciało”.

4. Ogranicz spożycie cukru

„Wiele kobiet w mojej klinice narzeka na takie dolegliwości, jak bezsenność, zmęczenie, bóle głowy, brak ochoty na seks, płaczliwość, zawroty głowy oraz zaburzenia koncentracji, które mogą być objawami wahania poziomu cukru we krwi” – mówi ekspert zajmujący się zdrowiem kobiet, Marilyn Glenville. Kolejną przyczyną zaburzeń jest zbyt duże spożycie cukru rafinowego, którego ilość powinna zostać drastycznie ograniczona. Jednym z najprostszych sposobów, aby to zrobić, jest zakazać sobie samemu spożywania produktów o wysokiej zawartości cukru przez pięć dni w tygodniu, a następnie pozwolić sobie na ich spożywanie przez następne dwa dni. Produkty zawierające dużo cukru to nie tylko czekolada albo ciastka, ale również wiele smakowitych potraw, takich jak zupy czy sosy do potraw. Robiąc zakupy, powinniśmy sprawdzać skład produktów pod kątem zawartości cukrów, takich jak glukoza, fruktoza i laktoza.

5. Zaakceptuj godziny swojego snu

„Wiele osób z zaburzeniami snu ma ogromne oczekiwania co do tego, jak ich sen powinien wyglądać” – mówi psycholog Nerina Ramlakhan, zajmująca się zaburzeniami snu w jednym z londyńskich szpitali. Jedni twierdzą, że potrzebują ośmiu godzin snu i nie powinni budzić się w nocy, aby normalnie funkcjonować. Stawiając sobie takie ograniczenia, gdy zdarzy nam się obudzić w nocy albo zasypianie zajmie nam trochę więcej czasu, zaczniemy się zamartwiać, że nasze oczekiwania co do snu nie zostaną spełnione i wtedy faktycznie pojawia się bezsenność.
Psycholog uważa, że kluczem do dobrego snu jest wytłumaczenie sobie, że nie możemy oczekiwać ideału. Dopóki nasze ogólne samopoczucie jest dobre, nie stresujmy się. Bezsenność i problemy z zasypianiem znikają w sposób naturalny w chwili, gdy zaakceptujemy ilość godzin poświęconych na sen.

6. Pij mniej alkoholu

„Spożycie alkoholu jest czynnikiem zwiększającym ryzyko raka piersi, który można łatwo wyeliminować” – twierdzi Kefah Mokbel, główny konsultant na oddziale chirurgii piersi w szpitalu w Londynie. Podczas trawienia alkoholu przez wątrobę, powstaje produkt uboczny w postaci estrogenu – potencjalnego pokarmu dla komórek nowotworowych. Wskazane jest, aby kobiety nie spożywały więcej niż dwie jednostki alkoholu dziennie, a siedem tygodniowo (mały kieliszek wina to 1,25 jednostki). Ograniczając spożycie alkoholu, nie tylko zmniejszamy ryzyko zachorowania na raka piersi, ale również eliminujemy ból piersi.

7. Jedz mniej mięsa

Gdyby wszyscy trzymali się zalecanej porcji mięsa, tj. 75-100 g dziennie, nie tylko ilość nasyconych kwasów tłuszczowych uległaby zmniejszeniu, ale też zmniejszyłby się poziom kwasowości w organizmie będący główną przyczyną złego stanu zdrowia. Ciało lubi być w odczynie alkaicznym, ale czynniki związane z dzisiejszym stylem życia, takie jak stres oraz dieta bogata w nabiał, mięso, alkohol i kawę, stale podnoszą poziom kwasowości w naszym organizmie. W rezultacie odczuwamy bóle stawów, pojawia się osteoporoza i nasz organizm ogólnie szybciej się starzeje.

8. Słuchaj swojego ciała

Lekarze zajmujący się odżywianiem sugerują, że powinniśmy zacząć słuchać sygnałów wysyłanych przez nasze ciało. Jeśli obudzimy się rano i nie jesteśmy głodni, należy koniecznie zjeść śniadanie, nawet jeśli będzie to pora obiadowa. Podobnie jeśli rano odczuwamy potrzebę zjedzenia bardzo obfitego śniadania, nie powinniśmy sobie odmawiać. Wsłuchiwanie się w potrzeby swojego organizmu nie tylko pomaga naturalnie kontrolować wagę, ale również zwiększa żywotność.

9. Myśl pozytywnie

Jak wygląda twoja lista postanowień noworocznych? Czy zaczynasz ją słowami takimi jak: „powinnam…”, „muszę…”, „lepiej gdybym…”? Według Marisy Peer zajmującej się hipnoterapią, bylibyśmy szczęśliwsi i mielibyśmy większe szanse powodzenia w naszych postanowieniach, gdybyśmy inaczej formułowali nasze myśli. Każdy z nas musi robić w życiu rzeczy, które są dla nas trudne. Jeśli jednak poprzedzimy nasze myśli negatywnymi frazami, takimi jak „powinnam” i „muszę”, nasz mózg nastawia się negatywnie. W zamian Peer poleca poprzedzanie wszystkiego sformułowaniami typu „zdecydowałam, aby zrobić X, aby osiągnąć Y”. Nasz mózg widzi wówczas to, co robimy, jako dobrą decyzję z prawdopodobnym pozytywnym rezultatem, a to sprawia, że wszystko układa się po naszej myśli i osiągnięcie postawionych celów staje się bardziej realne.

Jak widać, nie potrzebujemy diametralnie zmieniać stylu życia czy diety, aby poczuć się lepiej. Wystarczy żyć w zgodzie ze swoim ciałem, myśleć bardziej pozytywnie i zwracać uwagę na to, co jemy.

Daria Bukowska

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze