Zapobieganie osteoporozie
Osteoporoza jest stanem chorobowym, polegającym na postępującym ubytku masy kostnej, osłabieniu struktury przestrzennej kości oraz zwiększonej podatności na złamania. Można jednak zapobiec osteoporozie, stosując odpowiednią dietę, która bogata jest w wapń, witaminę D i białko.
1. Kości – kiedy stają się kruche?
Wraz z wiekiem nasze kości ulegają demineralizacji i stają się słabsze i łamliwe. Zdarza się jednak, że młode osoby mają kości, które nie wytrzymują nawet najmniejszego upadku i ulegają złamaniu. Nasze kości najmocniejsze są w wieku 20-25 lat, a przez następne dziesięć lat ich stan nie ulega zmianie. Demineralizacja kości może ulec przyspieszeniu np. u kobiet, które przechodzą menopauzę.
2. Czym jest osteoporoza?
Nasze kości słabną, kiedy mają niedobór wapnia. Ważnym składnikiem kości jest siatka kolagenowa z kryształkami soli wapnia. Osteoporoza rozpoczyna się, kiedy sieć kolagenowa staje się nieregularna, rzadka i maleje w niej zawartość związków wapnia. Powoduje to wszystko, że kości stają się kruche, porowate i lekkie.
3. Osteoporoza – co jej sprzyja?
Jest kilka czynników, które sprzyjają osteoporozie, należą do nich:
- Płeć – częściej chorują kobiety, ostreoporoza u mężczyzn pojawia się później,
- Wiek – pojawia się po 50. roku życia,
- Późna pierwsza miesiączka,
- Wczesna menopauza,
- Częste porody w krótkich odstępach,
- Budowa ciała,
- Nieodpowiednia dieta – uboga w wapń i witaminę D,
- Mała aktywność fizyczna,
- Używki – papierosy, alkohol.
4. Wykonywanie badań
Badaniem, które pomoże zdiagnozować osteoporozę jest densytometria. Badanie to powinno być wykonane około 40. roku życia, u osób, które należą do grupy ryzyka. Densytometria mierzy wytrzymałość kości, dzięki czemu można stwierdzić czy dana osoba jest zagrożona osteoporozą, czy już ma zaawansowaną osteoporozę. Lekarz może zalecić dodatkowe badania, tj. analizę wapnia i fosforu we krwi, fosfatazę alkaliczną, OB, zbadanie poziomu wapnia w dobowej próbce moczu. Osteoporoza pojawia się, kiedy wynik densytometrii kształtuje się w okolicach powyżej -2,5.
5. Jak spowolnić osteoporozę?
Osteoporoza, jak jej uniknąć? – to pytanie często jest zadawane. Jeżeli osteoporoza została stwierdzona u kobiet po okresie menopauzy, najlepsza wydaje się hormonalna terapia zastępcza, która uzupełnia niedobór estrogenów. Dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie preparatów zawierających wapń i witaminę D3.
Do innych metod leczenia osteoporozynależą:
- Leczenie hormonem kalcytoniną – reguluje metabolizm i hamuje procesy utraty masy kostnej,
- Bisfosfoniany i leki nowej generacji.
6. Osteoporoza i prawidłowa dieta
Racjonalne odżywianie również jest ważne w walce z osteoporozą. Dlatego musimy:
- Spożywać co najmniej 5 posiłków dziennie;
- Jeść dużo owoców i warzyw;
- Jeść nabiał;
- Unikać tłuszczów zwierzęcych;
- Pić co najmniej 2-3 szklanki mleka.
Aktywność fizyczna jest również wskazana, szczególnie na świeżym powietrzu. Powstaje wówczas witamina D, która wytwarza się pod wpływem promieni słonecznych. Aby uniknąć osteoporozy, nasza dieta powinna być zbilansowana i dostarczać nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych i mineralnych. Dieta w tej chorobie ma bardzo duże znaczenie, dlatego spożywajmy produkty bogate w wapń i witaminę D.