Trwa ładowanie...

Masz depresję? Jedz jogurty bogate w Lactobacillus

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na depresję cierpi około 350 mln ludzi na świecie. Podczas gdy część pacjentów decyduje się na pomoc psychologów i przyjmowanie leków wpływających na środowisko chemiczne mózgu, inni próbują pokonać zaburzenie naturalnymi sposobami. Nowe badanie sugeruje, że spożywanie jogurtu bogatego w bakterie z rodziny Lactobacillus może zniwelować symptomy depresji.

Zobacz film: "Metody leczenia depresji"

Depresja to poważny problem współczesnego społeczeństwa, a stosowane obecnie sposoby leczenia posiadają wiele wad - każdemu z nich towarzyszą poważne efekty uboczne. "Dzięki temu badaniu przestaniemy przejmować się skomplikowanymi terapiami i ich efektami ubocznymi. Zamiast tego, zadbamy o odpowiedni mikrobiom" - mówi główny autor badania, Alban Gaultier z Uniwersytetu Virginia w Stanach Zjednoczonych.

Zdaniem badaczy bakterie probiotyczne w jogurcie mogą pomóc w złagodzeniu symptomów depresji i nerwicy. Odkrycie może zapoczątkować nowe strategie leczenia chorób psychicznych.

W badaniu specjaliści odkryli specyficzny mechanizm pokazujący, jak bakterie Lactobacillus wpływają na nastrój, co ukazało bezpośredni związek pomiędzy środowiskiem bakteryjnym jelit a zdrowiem psychicznym.

Spożywanie jogurtu naturalnego wzgobaci naszą florę bakteryjną o bakterie ze szczepu, który według badań zapobiega depresji
Spożywanie jogurtu naturalnego wzgobaci naszą florę bakteryjną o bakterie ze szczepu, który według badań zapobiega depresji (123RF)

W trakcie badań naukowcy wywołali u myszy objawy depresji, a następnie przeanalizowali skład środowiska bakteryjnego w jelitach. W czasie choroby u zwierząt występował mniejszy niż zwykle poziom bakterii Lactobacillus. Był on bezpośrednią przyczyną wystąpienia symptomów depresji.

Gdy naukowcy podali myszom bakterie Lactobacillus wraz z pożywieniem, ich samopoczucie wyraźnie się poprawiło. "Pojedynczy szczep był w stanie wpłynąć na nastrój żywego organizmu. To byłoby rewolucyjne odkrycie, gdyby także u ludzi można było zmienić nastrój i pozbyć się symptomów nawet tak poważnych chorób jak depresja jedynie za pomocą zmiany diety" - mówi autor badań, Alban Gaultier.

Dodatkowo badacze odkryli, że zawartość szczepu Lactobacillus w układzie pokarmowym ma bezpośredni wpływ na poziom kynureniny we krwi - metabolitu, który uważa się za główną przyczynę depresji.

Przeczytaj także

Gdy ilość bakterii ze szczepu Lactobacillus w układzie pokarmowym zmniejszała się, poziom kynureniny znacząco wzrastał, przez co symptomy depresji pojawiały się lub nasilały.

Jak sugerują autorzy badania, osoby chore na depresję mogą spróbować spożywać więcej jogurtu, jednak nie powinny pod żadnym pozorem zaprzestać przyjmowania leków przepisanych przez lekarza.

Badacze planują rozpocząć badania nad wpływem bakterii Lactobacillus na depresję u ludzi.

Jedzenie poprawiające nastrój
Jedzenie poprawiające nastrój

Samopoczucie można sobie poprawić w różny sposób. Jedzenie jest również doskonałym sposobem - należy

zobacz galerię

Jak dodają, istnieje wiele sposobów na pokonanie uczucia przygnębienia, którego każdy z nas doświadcza w codziennym życiu. Warto szukać pomocy u bliskich i przyjaciół, skupić się na pozytywnych aspektach życia, uprawiać regularną aktywność fizyczną i spożywać produkty poprawiające nastrój.

Badanie opublikowano w dzienniku "Scientific Reports".

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.