Masz grupę krwi "0"? Możesz mieć wrzody
Choroba wrzodowa dotyka co dziesiątego Polaka. Jej objawy nasilają się wiosną i jesienią. Jest to związane ze zmianą diety i promieniowaniem słonecznym. Najczęściej chorują osoby z grupą krwi "0". Za rozwój wrzodów odpowiada m.in. genetyka.
1. Nasilające się objawy
Mówi się, że za nasilenie choroby odpowiada zmiana diety oraz promieniowanie słoneczne (nadfioletowe), które wzmaga produkcję histaminy. Ta z kolei powoduje wzrost wydzielania kwasu solnego w żołądku.
Wrzody nie występują tylko w żołądku czy w dwunastnicy. Mogą się pojawić w każdym odcinku przewodu pokarmowego. Wywołuje je bakteria Helicobacter pylori. Możemy się nią zarazić poprzez bliski kontakt z osobą zarażoną, np. przez całowanie czy wspólne używanie sztućców.
Jak się okazuje, choroba wrzodowa lubi powracać. Jeżeli więc raz wystąpiły u nas wrzody, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy się z nimi zmagać przez całe życie.
Najczęściej na wrzody cierpią osoby narażone na przewlekły stres. Powoduje on bowiem zwiększanie się kwasu solnego w żołądku. Narażeni są palacze, osoby prowadzące niehigieniczny tryb życia oraz te, u których w rodzinie wrzody występowały wcześniej.
Sprawdź także
2. Wzdęcia, bóle i uczucie pełności
Spora grupa osób nie odczuwa żadnych dolegliwości spowodowanych wrzodami. Zdarza się, że dopiero po czasie pacjent dowiaduje się, że miała wrzód opuszka dwunastnicy. Świadczy o tym blizna, którą lekarz zauważy, np. w czasie kontrolnej endoskopii.
Symptomy wrzodów często są niespecyficzne. Oprócz uciążliwego bólu, pojawiają się: wzdęcia, odbijanie, uczucie pełności i sytości. Wrzody żołądka dają o sobie znać również po zjedzonym posiłku. Objawów takich nie daje zazwyczaj choroba wrzodowa dwunastnicy.
Jak najprościej sprawdzić, czy mamy wrzody? Poprzez mocznikowy test oddechowy. Dodatni wynik daje nam pewność, że jesteśmy posiadaczami Helicobacter pylori wywołującej tę chorobę. I chociaż badanie to nie jest łatwo dostępne, warto o nie pytać swojego lekarza prowadzącego. Najczęściej stosowana gastroskopia nie daje tak jednoznacznych wyników.
3. Sposoby leczenia
Bakterię Helicobacter pylori, która jest najczęstszą przyczyną choroby wrzodowej, można wyleczyć bez konieczności zabiegów chirurgicznych, m.in. farmakologicznie. Zdarza się też, że wrzody znikają samoistnie. Nieleczone w niektórych wypadkach mogą jednak stwarzać poważne komplikacje, np. zbliznowacenia.
4. Dlaczego grupa "0" jest najbardziej narażona?
Osoby z grupą krwi "0" mają najczęściej mocny układ odpornościowy, który w rezultacie wywołuje choroby z autoagresji. Charakterystyczna dla tej grupy jest nie tylko skłonność do wrzodów trawiennych żołądka i dwunastnicy, ale także do nieustannego zmęczenia, zaparć bądź rozwolnień.
Pacjenci są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia miażdżycy, chorób serca, cukrzycy, zwyrodnień stawów czy zapalenia jelita grubego.