Trwa ładowanie...

Masz grupę krwi "0"? Możesz mieć wrzody

Choroba wrzodowa dotyka co dziesiątego Polaka. Jej objawy nasilają się wiosną i jesienią. Jest to związane ze zmianą diety i promieniowaniem słonecznym. Najczęściej chorują osoby z grupą krwi "0". Za rozwój wrzodów odpowiada m.in. genetyka.

1. Nasilające się objawy

Mówi się, że za nasilenie choroby odpowiada zmiana diety oraz promieniowanie słoneczne (nadfioletowe), które wzmaga produkcję histaminy. Ta z kolei powoduje wzrost wydzielania kwasu solnego w żołądku.

Wrzody nie występują tylko w żołądku czy w dwunastnicy. Mogą się pojawić w każdym odcinku przewodu pokarmowego. Wywołuje je bakteria Helicobacter pylori. Możemy się nią zarazić poprzez bliski kontakt z osobą zarażoną, np. przez całowanie czy wspólne używanie sztućców.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Jaką dietę stosować w przypadku wrzodów żołądka?
Jaką dietę stosować w przypadku wrzodów żołądka? [4 zdjęcia]

Wrzody żołądka to powszechny problem wśród Polaków – aż jedna na dziesięć osób cierpi na tę przypadłość,

zobacz galerię

Jak się okazuje, choroba wrzodowa lubi powracać. Jeżeli więc raz wystąpiły u nas wrzody, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy się z nimi zmagać przez całe życie.

Najczęściej na wrzody cierpią osoby narażone na przewlekły stres. Powoduje on bowiem zwiększanie się kwasu solnego w żołądku. Narażeni są palacze, osoby prowadzące niehigieniczny tryb życia oraz te, u których w rodzinie wrzody występowały wcześniej.

Sprawdź także

2. Wzdęcia, bóle i uczucie pełności

Spora grupa osób nie odczuwa żadnych dolegliwości spowodowanych wrzodami. Zdarza się, że dopiero po czasie pacjent dowiaduje się, że miała wrzód opuszka dwunastnicy. Świadczy o tym blizna, którą lekarz zauważy, np. w czasie kontrolnej endoskopii.

Symptomy wrzodów często są niespecyficzne. Oprócz uciążliwego bólu, pojawiają się: wzdęcia, odbijanie, uczucie pełności i sytości. Wrzody żołądka dają o sobie znać również po zjedzonym posiłku. Objawów takich nie daje zazwyczaj choroba wrzodowa dwunastnicy.

Jak najprościej sprawdzić, czy mamy wrzody? Poprzez mocznikowy test oddechowy. Dodatni wynik daje nam pewność, że jesteśmy posiadaczami Helicobacter pylori wywołującej tę chorobę. I chociaż badanie to nie jest łatwo dostępne, warto o nie pytać swojego lekarza prowadzącego. Najczęściej stosowana gastroskopia nie daje tak jednoznacznych wyników.

Na wrzody częściej cierpią osoby z grupą krwi "0"
Na wrzody częściej cierpią osoby z grupą krwi "0" (123rf)

3. Sposoby leczenia

Bakterię Helicobacter pylori, która jest najczęstszą przyczyną choroby wrzodowej, można wyleczyć bez konieczności zabiegów chirurgicznych, m.in. farmakologicznie. Zdarza się też, że wrzody znikają samoistnie. Nieleczone w niektórych wypadkach mogą jednak stwarzać poważne komplikacje, np. zbliznowacenia.

4. Dlaczego grupa "0" jest najbardziej narażona?

Osoby z grupą krwi "0" mają najczęściej mocny układ odpornościowy, który w rezultacie wywołuje choroby z autoagresji. Charakterystyczna dla tej grupy jest nie tylko skłonność do wrzodów trawiennych żołądka i dwunastnicy, ale także do nieustannego zmęczenia, zaparć bądź rozwolnień.

Pacjenci są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia miażdżycy, chorób serca, cukrzycy, zwyrodnień stawów czy zapalenia jelita grubego.

Ból brzucha to tylko jeden z możliwych objawów wrzodów żołądka
Ból brzucha to tylko jeden z możliwych objawów wrzodów żołądka (123rf)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.