Trwa ładowanie...

Miód na wrzody

Avatar placeholder
28.04.2015 11:38
Miód na wrzody
Miód na wrzody

Właściwości miodu są znane od czasów starożytnych. Już Arystoteles i Hipokrates polecali spożywanie surowego miodu, gdyż znali jego zastosowanie w leczeniu kaszlu, grypy i przeziębienia. Miód można wykorzystać także w przypadku wrzodów żołądka. Nie ma w tym nic dziwnego – wrzody nie powstają bowiem w wyniku stresu, jak do niedawna sądzono, ale na skutek działania bakterii. Regularne spożywanie miodu pomaga zwalczyć te bakterie i zapobiec występowaniu wrzodów.

1. W jaki sposób miód leczy wrzody?

Naukowcy z Izraela wykazali, że spożywanie 56-85 gramów miodu dziennie wystarczy, by siłami natury zwalczyć wrzody żołądka. Skąd bierze się takie działanie miodu? Okazało się, że miód pobudza nerwy czuciowe w żołądku, które wydzielają selektywne peptydy. Peptydy te zwiększają dopływ krwi do miejsc zajętych wrzodami i chronią je, lecząc jednocześnie wyściółkę żołądka z uszkodzeń. Ponadto miód łagodzi ból brzucha i zwalcza niepotrzebne człowiekowi bakterie, nie niszcząc przy tym „dobrych” bakterii. W rezultacie żołądek i jelita funkcjonują prawidłowo i nie ma problemu z gazami ani zaparciami. Dzięki spożywaniu tego złocistego produktu możemy zapewnić sobie również regularność wypróżnień i uniknąć zespołu jelita drażliwego. Miód wpływa korzystnie także na układ odporności. Ma to związek z faktem, że pobudza rozmnażanie się limfocytów B i T. Z tego względu miód jest jednym z najlepszych produktów spowalniających starzenie się organizmu. Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że miód może być skutecznym lekiem również na dur brzuszny.

2. Inne właściwości miodu

Miód jest doskonałym substytutem cukru, co czyni z niego idealny produkt dla dzieci z nadaktywnością psychoruchową. Warto włączyć go do diety dziecka nie tylko z powodu właściwości prozdrowotnych, ale i jego działania ułatwiającego zasypianie. Nie należy jednak podawać miodu niemowlętom z powodu ryzyka zatrucia. Rozsądni rodzice powinni odczekać przynajmniej rok, zanim miód znajdzie się w jadłospisie dziecka. Wiele produktów dla dzieci zawiera miód, ale na ich opakowaniach jest zawsze informacja, że nie powinny być spożywane przez niemowlęta. W przypadku starszych dzieci miód jest nie tylko smacznym dodatkiem do potraw, ale może być również lekarstwem. Niedawno udowodniono, że miód gryczany jest skuteczniejszym lekiem na nocny kaszel u dzieci niż popularne syropy przeciwkaszlowe – warto mieć to na uwadze, gdy maluchowi będzie dokuczała ta dolegliwość. Na korzyść miodu przemawia również jego skład. Oprócz łatwo przyswajalnych cukrów, w miodzie znajdują się także: białko, witaminy oraz minerały. Nie ma w nim natomiast cholesterolu. Kupując miód, zwróć uwagę na jego rodzaj. Badania wykazały bowiem, że ciemne miody są bardziej wartościowe pod względem odżywczym niż jasne.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Miód ma właściwości antybakteryjne, co czyni z niego idealny lek na wrzody żołądka. Jeśli chorujesz na wrzody, możesz włączyć miód do swojej diety, ale nie rezygnuj z profesjonalnego leczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze