Trwa ładowanie...

Mikrocząsteczki plastiku w wodzie butelkowanej. Jest wszędzie (WIDEO)

Zobacz film: "Woda butelkowana zawiera mikrocząsteczki plastiku"

Plastik jest wszechobecny w naszym życiu. Jest na tyle uniwersalnym tworzywem, że można zrobić z niego praktycznie wszystko. Największym problemem dla środowiska jest produkcja jednorazowych naczyń i pojemników do przechowywania żywności.

Z badań wynika, że plastik rozpada się do mikrocząsteczek, które mogą przenikać do jedzenia, ale też gleby, powietrza i wód gruntowych.

W badaniu z 2018 roku przeanalizowano próbki kału pobrane od ochotników z Finlandii, Japonii, Włoch i Rosji. W każdej z nich znaleziono mikrocząsteczki plastiku. Oznacza to, że każdy z nas ulega ekspozycji na te cząsteczki.

Dostają się one do naszego organizmu drogą wziewną lub pokarmową. Niektóre z nich są na tyle małe, że mogą przejść przez naturalne bariery obronne organizmu i dostać się do krwiobiegu, a stamtąd do naszych narządów. Niektóre z badań sugerują nawet, że kobiety w ciąży mogą przekazać mikrocząsteczki plastiku swoim nienarodzonym dzieciom.

Nie ma jednak jeszcze jednoznacznych badań na temat szkodliwego działania plastiku na organizm ludzki. Niektórzy oskarżają go o przyczynianie się do fali otyłości, chorób metabolicznych, chorób serca, nowotworów i problemów z płodnością.

Okazuje się, że mikrocząsteczki plastiku mogą pojawiać się w wodzie butelkowanej. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz WIDEO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.