Trwa ładowanie...

Miód sztuczny - kalorie i wartości odżywcze. Czy sztuczny miód jest zdrowy?

Sztuczny miód to syntetyczny słodki wyrób, który w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z miodem kwiatowym. Jest jednak dużo tańszy, dlatego często jest wybierany jako zamiennik cukru lub klasycznego miodu. Jakie wartości odżywcze ma sztuczny miód?

spis treści

1. Co to jest sztuczny miód?

Sztuczny miód to słodki wyrób, który powstaje poprzez hydrolizę dwucukru sacharozy oraz syropu skrobiowego z użyciem wody oraz kwasu – mrówkowego albo solnego.

Zobacz film: "Cała prawda o miodzie. Jego nadmiar może być szkodliwy"

Powstały syrop upodabnia się do kwiatowego miodu poprzez dodanie barwników (głównie karmelu) oraz substancji zapachowych. Najczęściej sztuczny miód występuje w wersji płynnej, czasem także spotyka się postać stałą – wówczas miód musi zostać poddany krystalizacji.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Kalorie i właściwości sztucznego miodu

Sztuczny miód nie ma żadnych zdrowotnych właściwości, które znajdują się w miodzie naturalnym. Nie zawiera białek, enzymów, ma w sobie za to sporą ilość węglowodanów, pochodzących z sacharozy.

W 100 g sztucznego miodu znajduje się:

  • 312 kalorii
  • 22 g wody
  • 5 g sacharozy
  • ok. 70 g glukozy i fruktozy

Najpopularniejsze sztuczne miody to przede wszystkim miód sosnowy, pokrzywowy, aloesowy i głogowy.

3. Jak odróżnić sztuczny miód od naturalnego?

Aby ustalić, czy miód jest sztuczny, czy naturalny, wystarczy przeczytać etykietę. Skład prawdziwego miodu będzie się znacznie różnił od sztucznego. Informacja o sposobie pozyskania miodu także powinna być umieszczona na słoiku.

Sztuczny miód nie krystalizuje, jeśli jest w postaci płynnej. Prawdziwy natomiast zawsze ulega krystalizacji po jakimś czasie od otwarcia. Dodatkowo sztuczny miód zawsze wygląda trochę lepiej, niż naturalny – jest bardziej płynny, rzadki i klarowny. Oczywiście jest także dużo tańszy, niż prawdziwy.

Sztuczny miód to syntetyczny słodki wyrób, który w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z miodem kwiatowym
Sztuczny miód to syntetyczny słodki wyrób, który w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z miodem kwiatowym (AdobeStock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.