Miruna – wartości odżywcze, wpływ na zdrowie, zastosowanie w kuchni, przepisy
Miruna jest rybą soczystą i chudą. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Coraz chętniej sięgają po nią mieszkańcy Europy i Ameryki pomimo, że poławiana jest w wodach w pobliżu Chile, Argentyny oraz Nowej Zelandii. Dlaczego tak chętnie sięgamy po mirunę?
1. Wartości odżywcze miruny
Miruna jest rybą oceaniczną. Ma bardzo delikatne, smaczne i chude mięso. 100 gram mięsa miruny zawiera 15 g czystego białka. Miruna jest rybą niskokaloryczną. W 100 g miruny znajdziemy tylko 88 kcal. Jest za to bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwasy omega-3.
Miruna jest źródłem witamin (witamina A, witamina B12, witamina B6), niacyna oraz witamina D3. W mirunie znajdziemy także cenny składnik dla naszego serca, mięśni oraz układu nerwowego – potas Poza tym znajdziemy w niej inne minerały: sód, fosfor, żelazo oraz selen. Miruna jest uznawana za jeden z najlepszych gatunków ryb.
## Wpływ na zdrowie miruny Miruna jest rybą polecaną przy profilaktyce miażdżycy. Zalecana jest również przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, astmie, alergiach, a także osobom z problemami krążeniowymi. Miruna sprawia, że prawdopodobieństwo powstawania zakrzepów się zmniejsza.
Miruna jest polecana kobietom w ciąży. Mięso miruny ma niską zawartość rtęci. Wielonasycone kwasy tłuszczowe wpływają pozytywnie na rozwój mózgu nienarodzonego dziecka. Udowodniono, że spożywanie tych kwasów tłuszczowych może pomóc uchronić dziecko przed wystąpieniem astmy oraz depresji w dorosłym życiu.
2. Najlepsze ryby dla dzieci
Delikatne mięso miruny jest polecane dzieciom, głównie dlatego, że nie ma ości. Ryba jest filetowana podczas połowu i zamrażana. Zatrzymuje to wartości odżywcze miruny oraz jej wartości smakowe.
Istnieją różne sposoby przygotowania miruny. Mirunę można smażyć, piec oraz gotować na parze. Można przygotowywać ją na parze z młodymi warzywami, pieczonymi ziemniakami, puree lub frytkami. Miruna świetnie sprawdzi się jako ryba po grecku.
3. Przepisy z miruny
3.1. Miruna smażona
Miruna to propozycja idealna na rodzinny obiad. Najprościej zrobić smażoną mirunę podaną z domowymi frytkami.
Składniki: 2-3 filety miruny szczypta soli szczypta pieprzu 3 łyżki mąki 2 jaja olej
Przygotowanie:
Mirunę doprawiamy solą i pieprzem. Ubijamy jajko i każdy z filetów obtaczamy mąką, jajkiem i na koniec jeszcze raz mąką. Smażymy rybę na rozgrzanym oleju przez 3 minuty z każdej strony. Rybę możemy dopiec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. 8 minut.
Dodatkiem do takiego dania mogą być pieczone ziemniaki, frytki z ziemniaków lub pieczone frytki z batatów.
3.2. Miruna z pieca
Mirunę możemy także upiec. W tym celu potrzebujemy następujących składników:
3-4 filety z miruny
szczypta soli
szczypta pieprzu
sos sojowy
natka pietruszki
czosnek
prażona cebulka
3-4 łyżki mąki
* 3 jajka
Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni. Oczyszczamy i osuszamy mirunę. Jajka ubijamy razem z sosem sojowym, solą i pieprzem. Dodajemy czosnek, najlepiej aby był to czosnek granulowany lub suszony. Do masy jajecznej dodajemy prażoną cebulkę i posiekaną natkę pietruszki. Wszystko dokładnie mieszamy. Mirunę obtaczamy na przemian raz w mace, raz w jajku z dodatkami. Kładziemy rybę na blaszcze i pieczemy przez 20 minut.
Pieczona miruna świetnie współgra z surówką colesław oraz sosem cytrynowym. Można podawać ją z puree ziemniaczanym.