Trwa ładowanie...

Mleko bez laktozy – co to jest laktoza, produkty, charakterystyka, skład

Mleko bez laktozy jest już dostępne w większości sklepów. Jest to produkt skierowany dla osób, które nie tolerują laktozy. Czym różni się mleko bez laktozy od zwykłego mleka? Czy warto je kupować?

Zobacz film: "Czym zastąpić mleko?"

spis treści

1. Co to jest laktoza?

Czym jest laktoza? Laktoza jest złożonym cukrem składającym się z dwóch cukrów prostych: glukozy i galaktozy. Aby laktoza mogła być trawiona przez nasz organizm musi ona być rozłożona na cukry proste. Odpowiedzialnym za rozłożenie tych cukrów jest enzym laktaza.

Najwięcej enzymu laktaza mają noworodki i niemowlęta. Z wiekiem stężenie laktazy w jelitach zmniejsza się i może doprowadzić do przyswajania laktozy przez nasz organizm. Receptą na takie rozwiązanie może być mleko bez laktozy, a także inne produkty bez laktozy takie jak sery bez laktozy czy jogurty bez laktozy.

2. Produkty bez laktozy

Które produkty zawierają najwięcej laktozy? Okazuje się, że mleko nie jest na szczycie tej piramidy, ale jest dość wysoko. Najwięcej laktozy znajdziemy w serwatce, mleku w proszku, a także w śmietance do kawy i mleku skondensowanym.

Mleko krowie, mleko kozie czy mleko owcze ma ok. 4-5 g laktozy na 100 g produktu. Najmniej laktozy znajdziemy w serach pleśniowych typu brie czy camembert, parmezanie, serze żółtym czy serze feta.

Objawy, które mogą świadczyć o nietolerancji laktozy
Objawy, które mogą świadczyć o nietolerancji laktozy [7 zdjęć]

Nietolerancja laktozy jest dziś jedną z najczęstszych nietolerancji pokarmowych. Dochodzi do niej, kiedy...

zobacz galerię

3. Jakie mleko nie ma laktozy

Mleko jest bardzo popularne i wiele osób chętnie po nie sięga pomimo faktu iż u niektórych osób powoduje: niestrawność, wzdęcia, zgagę, biegunkę oraz inne dolegliwości. Niekiedy spożywanie mleka może zakończyć się ostrą alergią i koniecznością hospitalizacji.

Ciężko wyobrazić sobie życie bez mleka szczególnie jeżeli bardzo lubimy produkty z niego produkowane lub jesteśmy miłośnikami białej kawy. Rozwiązaniem może być mleko bez laktozy.

Czym zatem jest mleko bez laktozy? To zwykłe mleko, do którego został dodany enzym laktaza. Jak już wspomnieliśmy powoduje on rozpad laktozy na glukozę i galaktozę.

Mleko bez laktozy ma troszkę inną barwę. Mleko bez laktozy jest ciemniejsze i słodsze niż zwykłe mleko. Mleko bez laktozy jest bezpieczne dla zdrowia. Dietetycy polecają mleko bez laktozy osobom, które mają nietolerancję laktozy zarówno wrodzoną jak i nabytą.

100 g mleka bez laktozy zawiera ok. 47 kcal. Poprzez rozłożenie laktozy na cukry proste zwiększa się jego indeks glikemiczny i może prowadzic do zwiększenia wagi.

Cena mleka bez laktozy to ok 2,50 zł za 1l.

4. Jaki jest skład mleka bez laktozy

Z czego składa się mleko bez laktozy? Czy ma jeszcze jakiekolwiek wartości odżywcze? Jak najbardziej tak. Mleko bez laktozy zawiera takie składniki jak: witamina A, witamina D, witamina E, witaminy z grupy B, cynk, potas, fosfor, magnez oraz wapń.

Mleko bez laktozy – co to jest laktoza, produkty, charakterystyka, skład
Mleko bez laktozy – co to jest laktoza, produkty, charakterystyka, skład (123rf.com)

Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g

Brak produktów w wybranej kategorii.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.