Trwa ładowanie...

Mogą wydłużyć życie nawet o 5 lat. Te owoce jedz jak najczęściej

 Katarzyna Prus
24.03.2023 11:11
Wingrona sprzyjają długowieczności
Wingrona sprzyjają długowieczności (Getty Images)

Dieta, która pozwoli przeżyć długie lata w zdrowiu wcale nie musi być skomplikowana. Czasem strzałem w dziesiątkę może okazać się jeden produkt. Taki potencjał drzemie w winogronach, za które podziękują mózg i wątroba.

spis treści

1. Winogrona dla zdrowej wątroby

Naukowcy odkryli, że winogrona mogą przeciwdziałać skutkom wysokotłuszczowej zachodniej diety, która bardzo negatywnie odbija się na zdrowiu.

Winogrona są zbawienne dla wątroby
Winogrona są zbawienne dla wątroby (Getty Images)

Bogate w witaminy z grupy B, błonnik i potas, są paliwem dla mózu, a także pomagają utrzymać ciśnienie i cholesterol pod kontrolą. Są także wsparciem dla układu odpornościowego i pomagają w leczeniu stłuszczenia wątroby.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Na tym jednak nie koniec. Badania opublikowane w "Foods" wykazały, że winogrona mogą wydłużyć życie nawet o pięć lat.

2. Winogrona sprzyjają długowieczności

Naukowcy przeprowadzili serię eksperymentów na myszach. Podzielono je cztery grupy. W dwóch stosowano standardową dietę syntetyczną lub dietę wysokotłuszczową, podczas gdy u pozostałych dodano sproszkowany suplement winogronowy (dzienna dawka odpowiadała małemu pojemnikowi z owocami).

Wyniki badań wykazały, że dodatek winogron poprawił stłuszczenie wątroby u myszy. Ponadto dodanie winogron do diety wysokotłuszczowej zwiększyło poziom genów antyoksydacyjnych i opóźniło naturalną śmierć.

- Zmiana zaobserwowana w badaniu odpowiadałaby dodatkowym czterem do pięciu latom życia człowieka - zaznaczył prowadzący badanie prof. John Pezzuto.

3. Paliwo dla mózgu

Badanie wykazało też, że winogrona mogą wspomagać mózg. Miały one pozytywny wpływ na zachowanie i funkcje poznawcze, które były upośledzone u myszy karmionych dietą wysokotłuszczową bez suplementu.

"Wyniki te sugerują potencjał winogron do zapobiegania uszkodzeniom oksydacyjnym, indukowania metabolizmu kwasów tłuszczowych, łagodzenia niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby i zwiększania długowieczności, gdy są podawane razem z dietą wysokotłuszczową" – napisali autorzy badania.

Pomimo obiecujących wyników, minusem badań jest to, że przeprowadzono je tylko na myszach. Potrzebne są więc dalsze analizy, by sprawdzić, jak te efekty przełożą się na ludzi.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze