Mózg ci tego nie wybaczy. Odstaw zanim będzie za późno
Z biegiem lat dochodzi do upośledzenia funkcji poznawczych, ale można wiele zrobić, by wspierać zdrowie mózgu jeszcze przed tym skutkiem procesu starzenia. Jednym ze sposobów, które mogą w tym pomóc, jest unikanie niektórych pokarmów, szczególnie tych, które negatywnie wpływają na układ nerwowy. Co warto wykluczyć z diety lub jadać okazjonalnie, by mieć mózg jak brzytwa?
1. Potrawy smażone
Potrawy smażone, choć kuszą smakiem, negatywnie wpływają na pracę mózgu. Jedno z badań opublikowanych w czasopiśmie "American Journal of Clinical Nutrition" wykazało, że większe spożycie tego typu dań, wiąże się z ryzykiem rozwoju demencji.
Jednym z produktów smażonych, na które należy uważać, są pączki. Choć wielu zwolenników tych słodkich wypieków nie zdaje sobie z tego sprawy, mogą negatywnie wpływać na zdrowie mózgu.
Pączki zawierają cukier i są smażone w głębokim tłuszczu, a gdy je kupujemy, a nie przyrządzamy w domu, zaliczane są do żywności ultraprzetworzonej, która spożywana w nadmiarze, może wiązać się z osłabieniem funkcji poznawczych.
2. Słodycze
Niemal każdy ma od czasu do czasu ochotę na coś słodkiego. Uwielbiane przez dzieci - ale i dorosłych - żelki są pozbawione jakichkolwiek wartości odżywczych, ponieważ składają się głównie z cukru.
Choć glukoza jako źródło energii jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania, zbyt duże spożycie cukru wiąże się z większym ryzykiem demencji oraz zaburzeniami pamięci.
3. Żywność przetworzona
Częste jadanie wysoko przetworzonej żywności jest fatalne dla zdrowia mózgu. Zwłaszcza gdy takie posiłki stanowią podstawę naszej diety.
Badanie opublikowane w 2022 roku w czasopiśmie "European Journal of Nutrition" wykazało, że osoby, które jedzą więcej przetworzonego mięsa i innej żywnośći tego typu, mają niższe wyniki w testach na inteligencję.
- Niestety, przetworzone mięso zawiera substancje zwiększające ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, czyli choroby Alzheimera i choroby Parkinsona, a także raka, chorób układu krążenia i cukrzycy - wskazuje w rozmowie z Eat This Not That lekarz i ekspert w dziedzinie chorób neurodegeneracyjnych dr Dale Bredesen.
Specjaliści wskazują, że zagrożeniem może być nawet to, w co zapakowana jest żywność przetworzona. Zazwyczaj są to opakowania zawierające chemikalia oraz substancje per- i polifluoroalkilowe (PFAS).
PFAS są często nazywane "wiecznymi chemikaliami", ponieważ wyjątkowo długo mogą utrzymywać się na ciele oraz w środowisku. Substancje per- i polifluoroalkilowe znajdują się np. w opakowaniach odpornych na temperaturę oraz tłuszcz.
Te związki ulegają stopniowemu wymywaniu i mogą przedostać się do żywności oraz negatywnie wpływać na zdrowie. Dowody naukowe wskazują, że PFAS mogą prowadzić do problemów z płodnością, chorób tarczycy czy uszkodzenia wątroby.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl