Mózg go uwielbia. Sprawia, że wskakuje na najwyższe obroty
Z wiekiem większość osób doświadcza pewnego rodzaju zaburzeń poznawczych. Skupienie się na diecie i spożywaniu pokarmów, które mogą wspierać zdrowie mózgu, może spowolnić tempo pogorszenia się funkcji poznawczych. Ekspertka wskazuje konkretne produkty, które warto w tym celu jadać regularnie.
1. Chronią przed stanami zapalnymi
Z upływem lat mózg w naturalny sposób się kurczy. Wiek sprawia, że funkcje poznawcze ulegają pogorszeniu. Ale nawet w wieku 50 lat warto zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze i zadbać o mózg.
Niektóre produkty - według licznych badań naukowych - mogą pomóc zapobiegać demencji i jej najczęstszej postaci, czyli chorobie Alzheimera.
- Zdrowie mózgu może pogarszać się wraz z upływem lat, jest to naturalny proces. Ważne jest, aby zadbać o kondycję mózgu po 50. roku życia. Taka troska sprzyja samopoczuciu, a nawet długowieczności – mówi dietetyczka Lauren Manaker w rozmowie z portalem eatthis.com.
Dieta bogata w warzywa i owoce, a także zdrowe tłuszcze oraz chude źródła białka z pewnością w tym pomogą.
- Dostarcza niezbędnych składników odżywczych dla zdrowia mózgu – wyjaśnia ekspertka.
Jednym z najlepszych owoców, które warto wykorzystać w kuchni w trosce o zdrowie mózgu, są jagody. To owoce pełne przeciwutleniaczy, czyli związków, które chronią organizm przed stresem oksydacyjnym i stanami zapalnymi.
Są także dobrym źródłem flawonoidów, a w szczególności antocyjanów, które poprawiają pamięć, zdolności motoryczne i funkcje poznawcze.
Badanie opublikowane w 2023 r. w czasopiśmie "American Journal of Clinical Nutrition" wykazało, że u osób, które codziennie spożywały proszek z dzikich jagód, zauważono poprawę pamięci i szybszy czas reakcji poznawczych.
2. Poprawiają pamięć i wspierają pracę mózgu
By zadbać o układ nerwowy, warto do diety włączyć również granaty. Owoce znane są z korzyści dla zdrowia mózgu. Pełne polifenoli o działaniu neuroprotekcyjnym mogą chronić np. przed chorobą Parkinsona, a zawarte w nich azotany poprawiają przepływ krwi do mózgu oraz funkcje poznawcze.
Kolejnymi owocami na liście ekspertki są pomarańcze, zawierające w sobie witaminę C, flawonoidy, kwas foliowy, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie mózgu.
Orzechy włoskie to kolejny produkt, który warto włączyć do codziennego jadłospisu. Składniki odżywcze w nich zawarte, takie jak polifenole, mogą odgrywać rolę w poprawie zdrowia poznawczego u osób starszych, jednocześnie pozytywnie wpływając na serce.
Łosoś zawiera witaminę D oraz cenne kwasy tłuszczowe omega-3, które naukowcy łączą z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Mogą poprawić pamięć i zdolności uczenia się, a niektóre analizy łączą je z profilaktyką alzheimera.
W trosce o zdrowie swojego mózgu warto do diety włączyć również zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż, rukola, a także jajka, sardynki, brokuły oraz kurkumę.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl