Trwa ładowanie...

Nadmiar potasu

Potas reguluje pracę układu nerwowego oraz jest odpowiedzialny za napięcie mięśni. Ponadto wpływa na metabolizm węglowodanów i białek. Zarówno jego nadmiar jak i niedobór są niebezpieczne.

1. Czym skutkuje nadmiar potasu

Nadmiar potasu, nazywany też hiperkaliemią lub hiperpotasemią jest zaburzeniem funkcjonowania organizmu, które jest niebezpieczne dla zdrowia i zdrowia. Hiperkaliemią określa się stan, w którym stężenie potasu w osoczu przekracza 5,5 mmol/l. dochodzi wtedy do dysfunkcji wszystkich układów w ludzkim ciele. Potas jest jednym z najważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka. Jest on głównym pierwiastkiem płynu wewnątrzkomórkowego. Potas reguluje pracę układu nerwowego oraz jest odpowiedzialny za napięcie mięśni. Ponadto wpływa na metabolizm węglowodanów i białek. Potas, podobnie jak chlor i sód, reguluje ciśnienie osmotyczne komórek oraz wpływa na równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Jony potasu, będąc składnikiem pompy sodowo-potasowej, regulują transport substancji do komórek, gdyż zwiększają przepuszczalność błon komórkowych oraz zapobiegają pęcznieniu komórek (przewodnienie). Pierwiastek ten powinien być wydalany z organizmu, gdy się tak nie dzieje dochodzi do hiperkaliemii.

Zobacz film: "Badania krwi - potas"

Nadmiar potasu u zdrowych osób zostaje wydalony z moczem. Dlatego raczej niemożliwe jest, aby dostarczyć go sobie zbyt dużo wraz z dietą. Problemy mogą pojawić się wtedy, gdy spożywa się zbyt dużo suplementów zawierających ten pierwiastek oraz gdy nerki nie pracują prawidłowo. Nadmiar potasu może wówczas prowadzić do zaburzeń pracy serca.

2. Rola potasu w organizmie

Potas jest najważniejszym mikroelementem organizmu człowieka. Nadmiar spożytego potasu jest wydalany przez nerki, z kałem, a około 5% z potem. Dobowe zapotrzebowanie na potas wynosi 40-50 mmol. Jednakże, jak wskazują badania, większość społeczeństwa spożywa około 25 mmol/dobę. Związane jest to ze zbyt niskim spożyciem warzyw i owoców, które stanowią główne źródło tego pierwiastka.

ProduktZawartość potasu w 100 g produktu (mg)ProduktZawartość potasu w 100 g produktu (mg)
Ziemniaki557Pomidor282
Kasza gryczana443Sok pomidorowy206
Cielęcina364Pomarańcza183
Groszek353Jabłko134
Banan315Jajko133

To musisz wiedzieć

 • Potas reguluje pracę układu nerwowego i odpowiada za napięcie mięśni.
 • Nadmiar potasu to inaczej hiperkaliemia.
 • Nadmiar potasu w organizmie może prowadzić nawet do śmierci.
 • Dzienne zapotrzebowanie na potas wynosi 40-50 mmol.
 • Produkty bogate w potas to ziemniaki, pomidory, banany, orzechy, rzepa, szczypiorek.
 • Objawy nadmiaru potasu w organizmie to apatia, drgawki, skurcze a także zaburzenia pracy serca.
 • Nadmiar potasu powoduje wrzody żołądka, hiperisnulinizm i krwotoki.
 • Niedobór potasu prowadzi do nadciśnienia, obrzęków i drżenia mięśni.

3. Jakie są objawy hiperkaliemii

Nadmiar potasu w organizmie (hiperkaliemia) zagraża życiu i jest spowodowany wieloma czynnikami, do których należą:

 • duże spożycie w połączeniu z niedostatecznym wydalaniem potasu przez nerki i innymi zaburzeniami. Zbyt duże spożycie może być wynikiem zażywania suplementów zawierających potas;
 • krwawienie w układzie pokarmowym (wrzody żołądka, zapalenie błony śluzowej jelit);
 • leki (sole potasowe penicyliny, leki stosowane w chorobach układu krążenia, amiodaron);
 • nieodpowiednie kroplówki, żywienie pozajelitowe;
 • zmniejszone wydalanie potasu przez nerki (choroby nerek);
 • nadmierny rozpad komórek (np. nowotworowych, erytrocytów, posocznica);
 • hiperinsulinizm (zbyt duża podaż insuliny lub jej nadmierne wydzielanie przez trzustkę);
 • zmniejszenie objętości krwi krążącej (krwotoki).

Hiperkaliemią określa się stan, w którym stężenie potasu w osoczu przekracza 5,5 mmol/l. Nadmiar potasu w organizmie prowadzi do śmierci. Śmiertelność w ciężkiej hiperkaliemii (≥7,0 mmol/l) wynosi około 35-67%.

Objawy nadmiaru potasu w organizmie początkowo nie są charakterystyczne. Wraz ze zwiększeniem stężenia potasu we krwi pojawiają się symptomy ze strony wielu układów:

 • układu nerwowego – apatia, splątanie, mrowienie, drętwienie w kończynach, drgawki;
 • układu mięśniowego – obniżenie siły mięśniowej, skurcze, a nawet porażenie mięśni;
 • układu krążenia – zaburzenia pracy serca.

Zarówno niedobór, jak i nadmiar potasu w diecie jest szkodliwy dla zdrowia, dlatego tylko odpowiednio zbilansowana dieta warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Mgr inż. Emilia Kołodziejska
Nadmiar potasu
Nadmiar potasu (Zdjęcie autorstwa Thomas Abbs / CC BY 2.0)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.