Trwa ładowanie...

Zakazany przed snem. To dlatego budzisz się zmęczony

 Patrycja Pupiec
28.08.2023 18:44
Czego nie wolno pić przed snem?
Czego nie wolno pić przed snem? (Getty Images)

Sen wpływa na funkcjonowania całego organizmu. Działa na gospodarkę hormonalną, pomaga się regenerować, przynosi ulgę w chorobie. Choć pełni tak wiele ważnych funkcji, niezwykle łatwo go zaburzyć. Jeden napój wpływa na sen szczególnie negatywne. I wcale nie jest to kawa.

spis treści

1. Zakazany przed snem

Przed pójściem spać, należy unikać picia zbyt dużej ilości czegokolwiek, ponieważ najpewniej skończy się to wstawaniem w nocy do toalety. To szczególnie istotne dla osób starszych, z wrażliwym pęcherzem oraz pacjentów, którzy przyjmują leki o działaniu moczopędnym.

Jeden napój, który kiedyś powszechnie był uważany niemal za remedium na problemy ze snem, działa wręcz odwrotnie. Rozwój medycyny i nauki przyczynił się do dowodów, które świadczą o tym, że szkodzi także całemu organizmowi.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

- Alkohol może całkowicie zakłócić wzorce snu, zwłaszcza ważne fale mózgowe, które mamy podczas snu. Utrudnia również zapadnięcie w głęboki sen – wskazuje w rozmowie z Everyday Health dietetyk kliniczny dr Dana Hunnes z Centrum Medycznego Ronalda Reagana UCLA.

Ekspertka zaleca zaprzestanie picia wszelkiego rodzaju alkoholu na co najmniej cztery godziny przed pójściem spać i spożywanie nie więcej niż jednego drinka na noc.

Prócz alkoholu, do zakazanych przed snem napojów należy zaliczyć również:

  • kawę i czarną herbatę - mają działanie moczopędne, a zawarta w nich kofeina pobudza organizm, co nie jest wskazane przed snem;
  • napoje gazowane - połączenie cukru i kofeiny występujące w większości tego typu napojów może powodować problemy ze snem, w tym bezsenność.

2. Co poprawi jakość snu?

Wypracowanie pewnych nawyków może pomóc dobrze przespać noc i lepiej radzić sobie z zaburzeniami snu. Higiena snu to rozwiązanie, które powinien stosować każdy z nas.

Warto popracować nad regularnością. Istotne jest chodzenie spać o tej samej porze i wstawaniu o tej samej godzinie każdego ranka, nawet w weekendy. W poprawieniu jakości snu ważne jest także otoczenie.

Sypialnia powinna być cicha, ciemna i mieć komfortową temperaturę. Dobrze, by nie znajdowały się w niej urządzenia elektroniczne. Badania naukowe wykazują, że zasypianie w towarzystwie elektroniki negatywnie wpływa na jakość snu.

Aktywność fizyczna to także aspekt, który ma wpływ na to, jak śpimy. Ruch w ciągu dnia może bowiem ułatwić zasypianie w nocy.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze