3 z 9Dwutlenek tytanu (E 171)
Dwutlenek tytanu bywa również określany mianem bieli tytanowej, żelatyny tytanowej lub CI 77891. Jest to biały pigment, bardzo często stosowany w przemyśle kosmetycznym. Znaleźć go można w pastach do zębów, mydle, detergentach i kremach.
W ostatnim dwudziestoleciu jednak dwutlenek tytanu bardzo chętnie zaczęli stosować producenci żywności. Obecny jest w gumach do żucia, cukierkach, słodyczach, śmietankach w proszku, sosach, majonezach, jogurtach (zwłaszcza typu greckiego), wyrobach cukierniczych z białym pudrem (ma imitować cukier puder, który bardzo szybko by się rozpuścił).
Według kryterium Unii Europejskiej dwutlenek tytanu nie jest substancją zagrażającą zdrowiu. Tezie tej jednak przeczą badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Turynie. Badacze z tego ośrodka są zdania, że pewne formy tego związku są podatne na działanie promieniowania UV i pod jego wpływem stają się toksyczne.
Oficjalnie mówi się, że jest nieszkodliwy dla zdrowia, ponieważ nie ma żadnych badań o jego destrukcyjnym wpływie na organizm. Jednak jakiś czas temu w czasopiśmie „Chemical Research in Toxicology” opublikowano informację, że substancja ta przenika do błon komórkowych i jądrowych, uszkadzając struktury DNA.
Przeczytaj również: Oczyszcza jelito grube i wysmukla talię. Pij przez 7 dni