Trwa ładowanie...

Nalewka na nadciśnienie. Na przygotowanie bulimączki pozostało niewiele czasu

 Karolina Rozmus
29.05.2022 23:22
Nalewka z głogu koi skołatane nerwy i wspiera pracę serca
Nalewka z głogu koi skołatane nerwy i wspiera pracę serca (Getty Images)

Bulimączka to bursztynowej barwy nalewka na bazie kwiatów głogu, która w 2006 roku została wpisana na listę produktów tradycyjnych. Jej wykonanie nie nastręcza żadnych trudności, a działanie – nie ma sobie równych.

spis treści

1. Głóg nie tylko na nadciśnienie

Owoce głogu to jesienny superfood, z którego się przygotowuje nalewki, dżemy czy konfitury. Nie każdy jednak wie, że i kwiatostany tego nieco zapomnianego krzewu są bardzo wartościowe.

Kwiatostany głogu najlepiej zbierać pod koniec kwietnia i w czerwcu
Kwiatostany głogu najlepiej zbierać pod koniec kwietnia i w czerwcu (Pixabay)

Podobnie jak owoce mają wiele wartości odżywczych. Znajdziemy w nich witaminę C, witaminy z grupy B, zwłaszcza niacynę oraz olejki eteryczne i błonnik. Kwiaty to także źródło wapnia, potasu, magnezu oraz fosforu.

Zobacz film: "Właściwości nalewki z bursztynu"

Głóg wykazuje pozytywne działanie na układ krwionośny oraz serce – obniża ciśnienie i reguluje rytm serca. Ten dobroczynny wpływ głogu na organizm to zasługa roślinnych związków – flawonoidów, które poprawiają krążenie krwi i zmniejszają napięcie mięśni.

Głóg wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego, a także wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i antywirusowe.

Kwiatostany w formie naparu czy nalewki mają też pozytywny wpływ na łagodzenie stanów napięcia emocjonalnego, zmniejszając drażliwość i ułatwiając zasypianie.

Drobne, okrągłe, białe lub różowe kwiaty zebrane w baldaszki właśnie zaczynają kwitnąć. To najlepszy moment, by je zbierać na nalewkę albo napar. Warto zrywać je wraz z sąsiadującymi listkami oraz nierozkwitłymi pączkami i jeśli mamy taką możliwość – osuszyć delikatnie w pełnym słońcu.

A jak przygotować nalewkę?

2. Jak wykonać nalewkę z głogu?

Składniki:

  • kwiatostany głogu,
  • wódka,
  • spirytus o zawartości 60 proc. alkoholu,
  • miód (lipowy lub wielokwiatowy).

Na dnie dużego słoja należy umieścić czyste i suche kwiatostany głogu. Powinny luźno wypełniać naczynie. Głóg należy zalać spirytusem i odstawić na dwa tygodnie w ciemne miejsce, co pozwoli zachować delikatny, bursztynowy kolor nalewki. Miód należy rozpuścić w kąpieli wodnej wraz z wódką w proporcji 1:1. Ilość miodu zależy od upodobań smakowych. Po odstaniu nalewki należy dosłodzić ją rozcieńczonym miodem. Słój ponownie należy odstawić w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Po tym czasie trzeba odcedzić kwiaty głogu, a nalewkę przefiltrować przez gazę. W ostatnim etapie bulimączkę przelewa się do butelek i odstawia ponownie – na trzy miesiące. Po upływie tego czasu jest gotowa do spożycia.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze