Nalewka na nadciśnienie. Na przygotowanie bulimączki pozostało niewiele czasu
Bulimączka to bursztynowej barwy nalewka na bazie kwiatów głogu, która w 2006 roku została wpisana na listę produktów tradycyjnych. Jej wykonanie nie nastręcza żadnych trudności, a działanie – nie ma sobie równych.
1. Głóg nie tylko na nadciśnienie
Owoce głogu to jesienny superfood, z którego się przygotowuje nalewki, dżemy czy konfitury. Nie każdy jednak wie, że i kwiatostany tego nieco zapomnianego krzewu są bardzo wartościowe.
Podobnie jak owoce mają wiele wartości odżywczych. Znajdziemy w nich witaminę C, witaminy z grupy B, zwłaszcza niacynę oraz olejki eteryczne i błonnik. Kwiaty to także źródło wapnia, potasu, magnezu oraz fosforu.
Głóg wykazuje pozytywne działanie na układ krwionośny oraz serce – obniża ciśnienie i reguluje rytm serca. Ten dobroczynny wpływ głogu na organizm to zasługa roślinnych związków – flawonoidów, które poprawiają krążenie krwi i zmniejszają napięcie mięśni.
Głóg wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego, a także wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i antywirusowe.
Kwiatostany w formie naparu czy nalewki mają też pozytywny wpływ na łagodzenie stanów napięcia emocjonalnego, zmniejszając drażliwość i ułatwiając zasypianie.
Drobne, okrągłe, białe lub różowe kwiaty zebrane w baldaszki właśnie zaczynają kwitnąć. To najlepszy moment, by je zbierać na nalewkę albo napar. Warto zrywać je wraz z sąsiadującymi listkami oraz nierozkwitłymi pączkami i jeśli mamy taką możliwość – osuszyć delikatnie w pełnym słońcu.
A jak przygotować nalewkę?
2. Jak wykonać nalewkę z głogu?
Składniki:
- kwiatostany głogu,
- wódka,
- spirytus o zawartości 60 proc. alkoholu,
- miód (lipowy lub wielokwiatowy).
Na dnie dużego słoja należy umieścić czyste i suche kwiatostany głogu. Powinny luźno wypełniać naczynie. Głóg należy zalać spirytusem i odstawić na dwa tygodnie w ciemne miejsce, co pozwoli zachować delikatny, bursztynowy kolor nalewki. Miód należy rozpuścić w kąpieli wodnej wraz z wódką w proporcji 1:1. Ilość miodu zależy od upodobań smakowych. Po odstaniu nalewki należy dosłodzić ją rozcieńczonym miodem. Słój ponownie należy odstawić w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Po tym czasie trzeba odcedzić kwiaty głogu, a nalewkę przefiltrować przez gazę. W ostatnim etapie bulimączkę przelewa się do butelek i odstawia ponownie – na trzy miesiące. Po upływie tego czasu jest gotowa do spożycia.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl