Trwa ładowanie...

Nasiona łubinu mogą być toksyczne

Nasiona łubinu, które ze względu na swój niski wskaźnik glikemiczny coraz częściej znajdują zastosowanie w kuchni, mogą zawierać śmiertelne dla ludzi substancje toksyczne. Ten rodzaj nasion coraz bardziej zyskuje na popularności, gdyż jest doskonałym składnikiem tzw. diety niskoglikemicznej. Jest ona zalecana w szczególności dla cukrzyków i osób odchudzających się. Niski indeks glikemiczny oznacza mały wzrost poziomu glukozy we krwi po spożyciu posiłku oraz stosunkowo dłuższe utrzymywanie się tego poziomu. Stosowanie diety niskoglikemicznej pozwala uniknąć nagłych ataków głodu, zaś cukrzykom – ułatwia kontrolę poziomu cukru i insuliny.

spis treści

1. Odmiany łubinu

Istnieje wiele gatunków łubinu. Do stosowania w kuchni najbardziej zalecane są odmiany słodkie, które zawierają najmniej substancji toksycznej, zwanej alkaloidem. Obecnie używa się również odmian gorzkich, ale dopiero po poddaniu ich odpowiedniej obróbce obniżającej poziom toksycznych alkaloidów. Niestety, wielu konsumentów oraz producentów żywności nie zdaje sobie sprawy z możliwego trującego działania łubinu.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

2. Substancje toksyczne w łubinie

Po tym, jak w ostatnich dniach do australijskiego szpitala trafiły dwie kobiety z zatruciem po spożyciu mąki z dodatkiem gorzkiego łubinu, władze wydały ostrzeżenie o trującym działaniu produktu. Lekarze apelują, aby na opakowaniach produktów spożywczych zamieszczać informacje ostrzegawcze na temat toksycznych zawartości łubinu.

Przyjęte do szpitala kobiety narzekały na zaburzenia ostrości widzenia, zawroty głowy, popadanie w stan przypominający letarg oraz na problemy z chodzeniem. Po przeprowadzeniu śledztwa okazało się, że spożyta przez nie mąka z dodatkiem łubinu zawierała ilości alkaloidów tysiąckrotnie przekraczające dopuszczalne normy. Jak komentują lekarze, zatrucie tą substancją w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci.

Nasiona łubinu mogą być toksyczne
Nasiona łubinu mogą być toksyczne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.