Ma destrukcyjny wpływ na mózg. W tych rybach znajdziesz najwięcej rtęci
Ryby są nazywane "pokarmem dla mózgu" ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-3. Ich regularne spożywanie poprawia pamięć i koncentrację. Naukowcy wskazują jednak, że nie wszystkie gatunki ryb są równie zdrowe. Niektóre z nich zawierają pierwiastek szkodliwy dla ludzkiego organizmu. W któych rybach znajdziemy najwięcej rtęci?
1. Rtęć w rybach - czy są powody do obaw?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że nawet niewielka ilość rtęci może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jednym z negatywnych skutków wpływ rtęci na zdrowie są zaburzenia pamięci. Jedno z przeprowadzonych badań wykazało, że obecność rtęci w diecie może mieć związek z rozwojem demencji.
Do objawów demencji zaliczamy:
- utratę pamięci;
- problemy z koncentracją;
- zmiany nastroju;
- trudność w wykonaniu prostych zadań.
Naukowcy przypominają, że rtęć występuje w glebie, wodzie i powietrzu, ale małe ilości tego pierwiastka nie stanowią zagrożenia. - Poziom rtęci w rybach i skorupiakach zależy od źródeł pokarmu tych gatunków, długości ich życia i tego, jak wysoko znajdują się w łańcuchu pokarmowym - wyjaśnia Malina Malkani, dietetyczka i autorka publikacji o szkodliwości rtęci.
Problem może pojawić się w przypadku osób, które regularnie i w dużych ilościach sięgają po produkty z dużą zawartością rtęci, w tym niektóre ryby i skorupiaki.
- Rtęć jest neurotoksyną, która może być potencjalną przyczyną pogorszenia funkcji poznawczych u narażonych na nią ludzi, więc możliwe jest, że spożywanie ryb bogatych w rtęć może przyczynić się do demencji - wyjaśnia cytowany przez "Express.co.uk" Hussain Abdeh, specjalista w dziedzinie farmacji z Medicine Direct i dodaje, że chodzi wyłącznie o przypadki dużego i regularnego spożywania ryb o wysokiej zawartości rtęci.
- Ważne jest, by zapoznać się z rodzajami ryb o wysokiej zawartości rtęci, aby uniknąć ich nadmiernej konsumpcji - zaznacza Abdeh.
2. Obecność rtęci w diecie
Na łamach "Complementary Therapies in Medicine" opisano przypadek 91-latka z chorobą Alzheimera. Naukowcy analizowali związek choroby z dietą pacjenta. Do tej pory wpływ rtęci na rozwój choroby Alzheimera nie został jednoznacznie potwierdzony.
Część ekspertów, jak np. Dale Bredesen - amerykański lekarz i autor książki "Wygraj z Alzheimerem" sugeruje, że to może być jedna z przyczyn choroby. Specjalista podkreśla, że poziom rtęci jest wyższy w mózgu pacjentów z chorobą Alzheimera. Ekspert opisał szereg przypadków, które wiąże właśnie ze spożyciem przez chorych nadmiernej ilości ryb z dużą zawartością rtęci.
3. Które ryby zawierają najwięcej rtęci?
Eksperci tłumaczą, że na szczęście ryby, po które najczęściej sięgają konsumenci, nie zawierają wysokiej zawartości rtęci. - W związku z tym ich spożycie jest wręcz wskazane. Ryby są źródłem białka i zawierają kwasy omega-3, które są nieocenione dla naszego zdrowia i uważa się, że przeciwdziałają procesom demencji - przypomina Abdeh. - Natomiast ryby o wysokiej zawartości rtęci są zazwyczaj drapieżnikami słonowodnymi, takimi jak miecznik, rekin i makrela królewska - dodaje specjalista.
Ryby, które zawierają największe ilości rtęci:
- większe gatunki tuńczyka,
- rekin,
- miecznik,
- marlin,
- makrela królewska,
- ryba maślana,
- okoń,
- węgorz,
- płoć.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl