Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dietetyk kliniczny Eliza Gosławska

Naukowcy znaleźli sposób na kaca?

Naukowcy znaleźli sposób na kaca?
Naukowcy znaleźli sposób na kaca? (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Czy zjedzenie tłustej potrawy i picie wody podczas spożywania alkoholu pomaga ustrzec się przed kacem? Holenderscy i kanadyjscy naukowcy dowiedli, że ten znany dotąd „sposób” niekoniecznie działa.

1. Badania nad kacem

Międzynarodowy zespół naukowców zbadał nawyki studentów podczas picia alkoholu. Jedne z badań przeprowadzono w Holandii na grupie 826 studentów. Większość z nich – 2/3 spośród przebadanych osób – aby dnia następnego ustrzec się kaca, popijało alkohol wodą, a ponad połowa piła wodę dodatkowo przed snem. 54 proc. ratowało się z rana solidnym, tłustym śniadaniem. Niestety, żadna z metod nie przyniosła oczekiwanych rezultatów – oprócz niewielkiej poprawy samopoczucia nie stwierdzono istotnej różnicy w odczuwaniu przykrych skutków mocno zakrapianego wieczoru.

Kolejne badania przeprowadzono w Kanadzie. 789 studentów, którzy pili alkohol w poprzednim miesiącu, miało opisać siłę doznanego później kaca. Analiza wykazała, że jedynie ci, którzy pili mniej, nie doświadczyli bólu głowy po przebudzeniu. Wniosek jest oczywisty – im więcej się wypija, tym dotkliwiej odczuwa się to następnego dnia.

Zobacz film: "Jak pozbyć się kaca?"

2. Skąd bierze się kac?

Dotąd nie odnaleziono skuteczniejszego sposobu na uniknięcie kaca niż abstynencja. Wynika to z faktu, że trudno jednoznacznie orzec, co go powoduje.

– Zaobserwowana tutaj zależność jest prosta: im więcej pijesz, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia kaca. Picie wody pomaga może na pragnienie i suchość w ustach, ale nie uratuje cię od ogólnego rozbicia, bólu głowy i mdłości – wyjaśnia szef zespołu badawczego Joris Vester z uniwersytetu w Utrechcie, na odbywającej się w Amsterdamie konferencji naukowej poświęconej neuropsychofarmakologii.

Czy kolejne badania doprowadzą do odnalezienia skutecznego sposobu na ból głowy, nudności czy nieposkromione pragnienie z rana po alkoholowym wieczorze?

Zajrzyj na nasze forum i przeczytaj, jak inni radzą sobie z kacem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze