Trwa ładowanie...

Nie jedz po 18:00. To zwiększa ryzyko otyłości i cukrzycy typu 2

Avatar placeholder
12.02.2020 14:53
Późne posiłki zwiększają ryzyko nadciśnienia i cukrzycy
Późne posiłki zwiększają ryzyko nadciśnienia i cukrzycy (iStock)

Nowe badania dowodzą, że nie tylko to, co jesz, ale również to, kiedy jesz, wpływa na ryzyko otyłości i cukrzycy typu 2. Jedzenie po 18:00 niekorzystnie wpływa na ciśnienie krwi, wskaźnik BMI i poziom cukru we krwi.

1. Dlaczego nie powinno się jeść po 18?

Badania prowadzone pod kierunkiem prof. Satchina Pandy z Salk Institute w Kalifornii potwierdziły, że układ pokarmowy ma swój dobowy rytm pracy i to właśnie on dyktuje nam, kiedy mamy być senni, a kiedy bardziej aktywni. Cykl ten sprawia, że w nocy trawienie nie jest wydajne.

Jedzenie po 18:00 nie jest wydajnie trawione
Jedzenie po 18:00 nie jest wydajnie trawione (iStock)

W nocy produkujemy mniej śliny, nasz żołądek wytwarza mniej soków trawiennych i pojawiają się skurcze jelit, które ułatwiają przemieszczanie się pokarmu. Poza tym w nocy ilość wydzielanej insuliny znacznie spada.

Zobacz film: "Dieta na chrapanie – co jeść, a czego unikać?"

Profesor Satchin Panda z Salk Institute w Kalifornii uważa, że wynalezienie światła elektrycznego powoduje zaburzenia tego rytmu dobowego, ponieważ wiele osób później kładzie się spać i je późno wieczorem lub w nocy. Ekspert ostrzega, że może to mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Na konferencji American Heart Association przedstawiono najnowsze badanie, które ujawniło np., że im więcej kobieta je po godzinie 18:00, w tym gorszej kondycji będzie jej serce. Poza tym spowoduje to u niej nadciśnienie i wzrost wskaźnika masy ciała BMI oraz pojawią się wahania poziomu cukru we krwi. Tymczasem osoby, które jedzą o późnej porze, narażone są na większe ryzyko wystąpienia u nich otyłości i cukrzycy typu 2.

Poźne weekendowe śniadania sprzyjają otyłości i nadciśnieniu
Poźne weekendowe śniadania sprzyjają otyłości i nadciśnieniu (iStock)

Okazało się też, że dostarczanie organizmowi większości kalorii przed godziną 15:00 może spowodować 25 proc. utraty wagi, czyli więcej niż u tych osób, które ucztują później.

Profesor Panda uważa, że jedzenie do określonej godziny jest lepsze dla naszego zdrowia, bo zapewnia ono naszym jelitom więcej możliwości regeneracji po procesie trawienia. 1/10 komórek wyściełających nasze jelita jest wtedy codziennie uszkadzanych, a zjedzenie późnej kolacji, a następnie wczesnego śniadania, pozostawia jelitom niewiele czasu na regenerację.

Zdaniem eksperta ważne jest również trzymanie się regularnych pór i odstępów pomiędzy posiłkami. Jedzenie o przypadkowych porach powoduje desynchronizację układu trawiennego i osłabia metabolizm.

Warto pilnować pór posiłków i odstępów pomiędzy posiłkami
Warto pilnować pór posiłków i odstępów pomiędzy posiłkami (iStock)

Badania pokazały też, że wzrost masy ciała mogą powodować późne śniadania zjadane w weekendy i najlepiej tego unikać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze