Trwa ładowanie...

Nie masz czasu na ćwiczenia? Pij wino!

Avatar placeholder
04.04.2019 13:50
Nie masz czasu na ćwiczenia? Pij wino!
Nie masz czasu na ćwiczenia? Pij wino! (123RF)

Badania opublikowane w magazynie „FASEB Journal” sugerują, że składnik czerwonego wina, resweratrol, może przeciwdziałać negatywnym efektom pracy na stacjach kosmicznych, a także skutkom siedzącego trybu życia. Naukowcy przeprowadzili eksperymenty na szczurach, symulując stan nieważkości spotykany na promach kosmicznych. Okazało się, że u osobników, którym podano resweratrol, nie wykryto oporu insulinowego ani spadku stężenia minerałów kostnych w przeciwieństwie do szczurów, którym nie podano związku.

1. Konsekwencje braku ruchu

Nieważkość to stan, w którym siły zewnętrzne działające na ciało nie wywołują wzajemnych ciśnień jego cząstek na siebie, a wewnętrzne oddziaływania grawitacyjne są równe zeru. Przebywanie w tym szczególnym środowisku może być przyczyną wielu dolegliwości, takich jak choroba kosmiczna.

Dolegliwość ta objawia się złym samopoczuciem i mdłościami. Jest ona bezpośrednim skutkiem zaburzenia pracy błędnika w warunkach braku grawitacji. Inne problemy, które dotykają astronautów, to kłopoty ze wzrokiem i utrzymaniem równowagi, zanik mięśni, wynikający z ich nieużywania, kruchość kości, będąca wynikiem utraty wapnia, a także spowolnienie tętna do około 60 uderzeń na minutę i osłabienie mięśnia sercowego.

2. Wino zamiast ćwiczeń

Gerald Weissmann, redaktor naczelny „FASEB Journal”, wyjaśnia: „Ciało ludzkie potrzebuje aktywności fizycznej. Niektórzy z nas mają problem z podjęciem niezbędnej aktywności. Szczególny problem mają astronauci, którzy przebywają w środowisku o niskim poziomie grawitacji. Natomiast dla ludzi pracujących na Ziemi przeszkodami w uprawianiu sportu mogą być różnorodne choroby, kontuzje czy praca za biurkiem”. Tu z pomocą może przyjść resweratrol.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Słabe wino też dobre"

Eksperci podkreślają, że substancja ta nie jest w stanie zastąpić codziennych ćwiczeń, ale może spowolnić utratę formy do czasu, aż dana osoba zacznie znów podejmować aktywność fizyczną. Aby przebadać wpływ resweratrolu na organizm, naukowcy podali szczurom doustnie dzienną dawkę tej substancji. Następnie wykonali symulację stanu nieważkości i w takim środowisku umieścili zwierzęta. W badanej grupie stwierdzono spadek wagi i siły mięśnia płaszczkowatego, spadek oporu insulinowego, a także spadek zawartości minerałów w kościach oraz ich większą łamliwość. W grupie, której podano resweratrol, nie wykazano takich komplikacji. Dalsze badania ujawniły mechanizm, w jakim popularny składnik win przeciwdziała utracie wagi mięśni związanej z ich nieużywaniem. Raport naukowców sugeruje, że resweratrol może okazać się przydatny także w walce z negatywnymi skutkami siedzącego trybu życia. Praca za biurkiem prowadzi bowiem do podobnego zmniejszenia aktywności fizycznej, a co za tym idzie - do powolnego zaniku mięśni. Właśnie w takich warunkach pracy sugerowane jest doustne zażywanie tego związku. Redaktor Weissmann podsumowuje badania następująco: „Jeśli nie jesteś zagorzałym zwolennikiem łykania suplementów, resweratrol możesz znaleźć w czerwonym winie, które jest jego naturalnym źródłem".

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze