Trwa ładowanie...

Błękitna perska sól. Teraz w hipermarkecie

 Magdalena Bury
Magdalena Bury 28.11.2018 13:43
Błękitna perska sól
Błękitna perska sól (Facebook @Ghorbany Riverside)

Jeszcze kilka lat temu na sklepowych półkach mogliśmy znaleźć tylko sól do przetworów oraz zwykłą sól kuchenną. Dopiero od niedawna zaczęły pojawiać się jej inne rodzaje – himalajska czy morska. Idzie nowe. Teraz Lidl oferuje nam sól perską błękitną. Jakie są jej właściwości?

1. Błękitne kryształki

Perska sól błękitna pochodzi z Iranu. Właśnie dlatego niektórzy nazywają ją solą irańską. To bardzo rzadka odmiana. Swą barwę zawdzięcza przesunięciom i wolnym miejscom w sieci krystalicznej. Ma bardzo charakterystyczny, mocny smak. Niektórzy uważają, że jest... słodka. Ten rodzaj soli nie należy jednak do najtańszych. Dlaczego? Jest zbierana ręcznie i jest jedną z najczystszych soli. Pochodzi z oceanów, które wyschły ponad 200 mln lat temu.

Kryształki nadają się do mielenia w młynkach. Doprawią owoce morza, dania mięsne, warzywa i różnego rodzaju sałatki. Bardzo szybko się rozpuszczają, więc dodaje się je bezpośrednio przed podaniem. Do zakupu zachęca też skład.

2. Skład irańskiej soli

Perska sól to w ponad 85 proc. chlorek sodu. Do tego magnez, czyli składnik niezbędny do prawidłowej pracy układu nerwowego. To właśnie on hamuje uwalnianie adrenaliny i noradrenaliny. W efekcie jesteśmy spokojni i odprężeni.

Zobacz film: "Sól prowadzi do demencji starczej"

Błękitne kryształki są również źródłem potasu odpowiedzialnego za mięśnie, w tym serce. Składnik ten bierze też udział w metabolizmie białek, węglowodanów oraz w wydzielaniu insuliny.

Nie każdy musi ograniczać sól w swojej diecie. 6 sytuacji, w których powinieneś spożywać jej więcej
Nie każdy musi ograniczać sól w swojej diecie. 6 sytuacji, w których powinieneś spożywać jej więcej [7 zdjęć]

Otyłość, nadciśnienie czy choroby układu pokarmowego to schorzenia, w których lekarze zalecają ograniczenie

zobacz galerię

W soli mamy jod, dzięki któremu działa tarczyca. Składnik mineralny sprawia, że organ ten produkuje tyroksynę (T4) i trójjodotyroninę (T3). A od nich zależy praca mózgu, serca i całego układu nerwowego.

To jednak nie wszystko. W perskiej soli znajdziemy też duże ilości sylwinu – bardzo rzadkiego minerału. Przygotowany z niego roztwór (zwany solą Sylwiusza) od wieków stosowano jako środek na zgagę.

Teraz w Lidlu za 180 g błękitnej perskiej soli w mechanicznym młynku zapłacimy 15.99 zł. Znajdziemy ją też w niemal wszystkich sklepach ze zdrową żywnością.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze