Trwa ładowanie...

Nieocenione źródło zdrowia. Tę kaszę jedz jak najczęściej

Avatar placeholder
12.08.2023 14:20
Ta kasza reguluje poziom cukru oraz cholesterolu we krwi
Ta kasza reguluje poziom cukru oraz cholesterolu we krwi (Getty Images)

Zaczyna pęcznieć pod wpływem płynów, łatwo więc "nasycić" ją dowolnym smakiem, w zależności od preferencji. Można ugotować ją w wodzie, bulionie, sosach i mleku. Sprawdzi się w wielu potrawach, a przy okazji dostarczy wielu składników odżywczych.

spis treści

1. Składniki odżywcze kaszy pęczak

Kasza pęczak, odmiana kaszy jęczmiennej to wyjątkowe źródło arabinoksylanów i beta-glukanów, które są formami błonnika pokarmowego. Zawiera również witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6), a także witaminy A, E i K. Co więcej, jest bogatym źródłem niezbędnych składników mineralnych, takich jak magnez, żelazo, fosfor, potas, selen, cynk i sód.

Regularne spożywanie kaszy pęczak ma wiele korzyści zdrowotnych. Arabinoksylany i beta-glukany wspierają zdrowie układu pokarmowego, poprawiają trawienie, przyspieszają metabolizm i regulują poziom cukru oraz cholesterolu we krwi.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Witaminy z grupy B poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego, wpływają więc na zdrowie psychiczne, a dodatkowo przyczyniają się do utrzymania zdrowej skóry i włosów. Witaminy A, E i K są niezbędne dla zdrowia oczu, skóry, kości i układu immunologicznego.

Składniki mineralne zawarte w kaszy pęczak, takie jak magnez, żelazo i fosfor, odgrywają kluczowe role w utrzymaniu zdrowia kości, produkcji czerwonych krwinek i regulacji ciśnienia krwi.

2. Jak spożywać kaszę pęczak?

Kasza pęczak jest niezwykle wszechstronna. Można ją serwować jako dodatek do potraw mięsnych i warzywnych, zup (na przykład krupniku) i sałatek, a także jako podstawowego składnika kaszotto (czyli polskiej odpowiedzi na risotto).

Sprawdza się jako nadzienie do gołąbków i pierogów, jest niezastąpiona w diecie wegańskiej i wegetariańskiej, a ugotowana podstawowo — czyli w wodzie — charakteryzuje się delikatnym, orzechowym smakiem, który trudno podrobić.

Chociaż kasza pęczak jest zazwyczaj dobrze tolerowana, powinny jej unikać osoby z nietolerancją na gluten.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze