Trwa ładowanie...

Nietypowe objawy wskazujące na niedobór żelaza

 Magdalena Bury
01.12.2018 23:31
Mrowienie nóg to nie tylko objaw RLS, czyli zespołu niespokojnych nóg
Mrowienie nóg to nie tylko objaw RLS, czyli zespołu niespokojnych nóg (123rf)

Zmagasz się z nieustannym uczuciem wyczerpania? Masz trudność z wychodzeniem po schodach? Za te i inne problemy może odpowiadać niedobór żelaza – cennego składnika mineralnego niezbędnego do prawidłowej pracy organizmu. Oto nietypowe objawy, które mogą wskazywać na potrzebę suplementacji.

1. Żelazo - cenny składnik mineralny

Hemoglobina jest najważniejszym składnikiem czerwonych krwinek. Umożliwia bowiem transport tlenu po całym organizmie. Zbyt mała ilość żelaza utrudnia jej produkcję. W rezultacie, gdy liczba czerwonych krwinek spada, występują problemy z dotlenieniem poszczególnych tkanek. Prowadzi to do zmęczenia i duszności.

Niedobór żelaza może być wynikiem wielu czynników: niezdolności organizmu do wchłaniania tego składnika z pożywienia, niepożądanych skutków ubocznych stosowanych leków, przebytej operacji, niedostatecznej produkcji czerwonych komórek czy dużej utraty krwi.

Często wzbogacenie diety w produkty o wysokiej zawartości żelaza nie pomoga. W wielu przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza. Niedobór żelaza nie objawia się tylko zmęczeniem czy dusznościami. Poznaj inne, niespecyficzne symptomy tego zaburzenia.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"
Chęć na kostki lodu jest częstym objawem niedoboru żelaza
Chęć na kostki lodu jest częstym objawem niedoboru żelaza (123rf)

2. Nieuzasadniona chęć jedzenia piasku

Jednym z nieoczywistych objawów niedoboru żelaza jest chęć próbowania produktów niespożywczych - takich, które nie posiadają żadnych wartości odżywczych. Naukowcy do tej pory nie wiedzą, jakie są przyczyny odczuwania apetytu na: glinę, kredę, tekturę, piasek czy mydło.

Pica, czyli spaczone łaknienie, jest bardzo trudne do wyleczenia. Osoby cierpiące na tego rodzaju zaburzenia odżywiania często nie przyznają się do chęci jedzenia kawałków starej farby czy opiłków metalu.

3. Koilonychia, czyli paznokcie łyżeczkowate

Chociaż mogłoby się wydawać, że paznokcie nie powiedzą nam zbyt wiele o stanie naszego zdrowia, okazuje się, że ich specyficzny wygląd jest związany z niedoborem żelaza. Koilonychia to wklęśnięcie płytki paznokciowej.

Paznokcie wyginające się jak łyżeczka pojawiają się nie tylko u osób z niedoborem żelaza. Zaburzenie może być również symptomem problemów z układem hormonalnym, marskości wątroby czy ogólnego niedożywienia.

4. Popękane usta

Nawet co trzecia osoba z niedoborem żelaza walczy z problemem popękanych ust, które utrudniają jedzenie, śmiech czy mówienie. Stosowanie maści na poranione miejsca w tym wypadku nie wystarczy. Pękające kąciki należy leczyć od środka.

Produkty bogate w żelazo
Produkty bogate w żelazo [10 zdjęć]

Suszony tymianek to źródło błonnika oraz witamin A i C. W 100 gramach tymianku znajdziemy 123,6 mg żelaza.

zobacz galerię

5. Opuchlizna języka

Kolejnym nietypowym symptomem niedoboru żelaza jest zanikowe zapalenie języka, które objawia się obrzękiem i zaczerwienieniem. Na języku mogą pojawić się nierównomiernie rozłożone guzki. Zaburzenie może powodować problemy z żuciem, połykaniem, a nawet rozmawianiem.

6. Chęć na ssanie kostek lodu

Pagofagia to kolejny objaw związany z niedoborem żelaza. Osoby chore odczuwają nieustanną chęć na jedzenie kostek lodu. Przyczyny tego symptomu również nie są jasne. Najprawdopodobniej apetyt na lód jest związany z łagodzeniem bólu opuchniętego języka.

Osoby z pagofagią nie sięgają po kostki lodu tylko od czasu do czasu. Pragnienie odczuwają nieustannie i mogą zjeść nawet kilka filiżanek z kostkami lodu dziennie.

7. Mrowienie nóg

Problem mrowienia nóg nie występuje tylko u osób chorych na RLS, czyli zespół niespokojnych nóg. Uczucie opisywane jako pieczenie, szarpanie i mrowienie odczuwają również osoby z niedoborem żelaza. To ostatni nietypowy symptom tego zaburzenia.

Jeżeli podejrzewasz u siebie niedobór, nie kupuj suplementów diety bez konsultacji z lekarzem. Dopiero po wykonaniu badania krwi, będziesz miał pewność, że dane symptomy wynikają z tej przyczyny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze