Trwa ładowanie...

Niezwykły owoc zbija cukier i cholesterol. Udowodnione naukowo działanie

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 29.05.2023 12:02
Jej smak znamy przede wszystkim z herbaty earl-grey
Jej smak znamy przede wszystkim z herbaty earl-grey (Getty Images)

Ten aromat przywodzi na myśl herbatę earl-grey, jednak bergamota wykorzystywana jest szeroko w przemyśle cukierniczym, kosmetycznym, a nawet perfumeryjnym. Hybryda pomarańczy i cytryny rozpowszechniona we włoskim mieście Bergamo ma też wyjątkowe właściwości prozdrowotne.

spis treści

1. Bergamota. Źródło witamin i polifenoli

Bergamota (Citrus bergamia Risso) początkowo znana była jedynie w Indiach, ale rozpowszechniono ją głównie w słonecznej Kalabrii. Jej nazwa nawiązuje do włoskiego miasta Bergamo, gdzie po raz pierwszy sprzedawano olej z bergamoty.

Zwany też pomarańczą bergamotą owoc ma żółto-zieloną, pofałdowaną skórkę. Miąższ posiada charakterystyczny kwaskowaty i gorzki smak. To dlatego, że bergamotka jest hybrydą gorzkiej pomarańczy i cytryny. Choć nie należy do owoców, po które sięgniemy na deser, to jest źródłem cennych substancji o działaniu wspierającym zdrowie.

Zobacz film: "Trzy dni - dwa słowa. Czego mamy chcą na Dzień Matki 2023"
Bergamota to hybryda gorzkiej pomarańczy i cytryny
Bergamota to hybryda gorzkiej pomarańczy i cytryny (Pixabay)

Zawiera takie związki jak flawonoidy z grupy polifenoli, kumaryny i psoraleny oraz węglowodory monoterpenowe i seskwiterpenowe. Znajdują się w białej skórce oraz soku z owocu, natomiast jego miąższ jest bogactwem witamin, m.in. z grupy B, witaminy C oraz A, a także minerałów, takich jak potas, żelazo, cynk czy wapń.

2. Tajna broń na cholesterol

Z uwagi na skład bergamoty wykazuje ona działanie:

  • przeciwzapalne,
  • obniżające poziom glukozy we krwi,
  • przeciwdrobnoustrojowe,
  • przeciwmiażdżycowe,
  • antynowotworowe,
  • kardioprotekcyjne,
  • immunostymulujące.

Jest szczególnie cenna z uwagi na działanie obniżające cholesterol. Badania potwierdzają, że suplementacja wyciągami z bergamoty w dawce 500 lub 1000 mg już po 30 dniach może prowadzić do obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego o 31 proc., a także zbicia frakcji LDL cholesterolu i trójglicerydów – nawet o 40 proc. Może również wpłynąć pozytywnie na poziom tzw. "dobrego" cholesterolu, czyli frakcji HDL.

Co więcej, zgodnie z wynikami prac naukowców, ekstrakty z bergamoty mogą być przydatne także dla osób z zaburzeniami lipidowymi, które stosują statyny. Okazało się, że suplementacja pomarańczą bergamotą dawała podobne efekty jak leczenie, pozwalając na zastosowanie niższych dawek farmaceutyków.

Wszystko za sprawą obecnych w owocach flawanonów, które działają podobnie jak leki zmniejszające stężenie cholesterolu we krwi. Hamują aktywność reduktazy HMG-CoA, czyli enzymu wątrobowego odpowiedzialnego za regulowanie procesu produkcji cholesterolu w naszym organizmie.

Polscy eksperci na łamach "Folia Cardiologica" z 2018 roku potwierdzają, że polifenole obecne w bergamocie mają korzystny wpływ na gospodarkę węglowodanową i lipidową, a dzięki właściwościom antyoksydacyjnym oddziałują pozytywnie także na śródbłonek naczyń. Zwracają uwagę, że efekty stosowania nutraceutyków na bazie bergamoty dają podobną korzyść, co małe dawki leków syntetycznych, dlatego też "mogą w niektórych przypadkach być ważną alternatywą dla leków konwencjonalnych".

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze