Objawy niedoboru wapnia (WIDEO)
Wapń w organizmie jest jednym z najważniejszych składników mineralnych. W naszym organizmie pełni wiele ważnych funkcji. To dzięki nim nerwy są odprężone, a mięśnie sprawne. Co świadczy o jego niedoborze? Obejrzyj wideo.
Wapń ma istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, między innymi jest składnikiem budulcowym kości i zębów. Wapń na osteoporozę to najbardziej pomocny wybór, który może zahamować występowanie kolejnych zmian w układzie kostnym.
Warto pamiętać, że poziom wapnia w organizmie zależy od kilku czynników, m.in. od jego ilości w pożywieniu, od poziomu jego wchłaniania do organizmu czy jego wydalania z moczem. Niekiedy stężenie wapnia jego zbyt niskie i należy zadbać o spożywanie produktów bogaty w ten składnik. Produktami spożywczymi, z których wapń najlepiej jest przyswajalny to mleko i przetwory na jego bazie.
Niska podaż wapnia może negatywnie wpływać na rozwój, wzrost i funkcjonowanie organizmu. Mogą wystąpić bolesne skurcze mięśni, a krzepliwość krwi może się osłabić. Przyczyny niskiej podaży wapnia to długotrwały stres, spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu, kawu, cukru i leków odwadniających. Warto też pamiętać, że osoby obłożnie chore i prowadzące siedzący tryb życia przyswajają zdecydowanie mniejszą ilość wapnia.
Wapń i jego znaczenie dla zdrowia jest ogromne i należy zadbać o odpowiednią ilość wapnia Ca w codziennym jadłospisie. Źródła wapnia to nie tylko nabiał, ale w produktach mlecznych jest go najwięcej. Dieta bogata w wapń sprawia, że czujemy się dobrze, nie męczymy się tak szybko i nie budzą nas w nocy skurcze mięśni.
Wapń w diecie dziecka umożliwia jest prawidłowy wzrost i sprawia, że kości tak szybko się nie łamią. Witaminy dla dzieci - wapń i witamina D3. Oprócz tego wapń to superprodukt dla zdrowych i czystych zębów. Obejrzyj wideo i dowiedz się jak wzbogacić swoją dietę w wapń. Znajdź też odpowiedź na pytanie: jak wzmocnić swoje kości?