Objawy świadczące o tym, że musisz zrezygnować z soli
Głównym symptomem świadczącym o zbyt dużej ilości soli w twojej diecie jest podwyższone ciśnienie krwi. Okazuje się jednak, że to niejedyny problem. Wiele objawów, chociaż pojawiają się krótkotrwale, może skutecznie obniżyć jakość życia. Sprawdź, czy organizm nie sygnalizuje o tym, że musisz zrezygnować z soli.
O hipernatremii, czyli zaburzeniu spowodowanym nadmiarem sodu w organizmie, możemy mówić, gdy jego ilość we krwi przekroczy 145 mmol/l. Jego najczęstszą przyczyną są błędy w żywieniu – spożywanie słonych przekąsek czy picie zbyt małej ilości wody.
Ile soli powinniśmy spożywać? Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dzienna dawka soli nie powinna przekraczać płaskiej łyżeczki (5 g).
1. Spuchnięte palce
Pierwszym objawem świadczącym o nadmiarze soli w organizmie są spuchnięte palce spowodowane zatrzymywaniem się wody w organizmie. Organizm w ten sposób utrzymuje równowagę płynów i elektrolitów. Zbyt duża ilość soli wyzwala uwalnianie się hormonów, które w rezultacie powodują zatrzymywanie się wody w organizmie.
2. Suchość w ustach
Zbyt duża ilość soli w diecie może powodować suchość w ustach oraz nieustanne odczuwanie pragnienia. Dzieje się tak, ponieważ stężenie sodu sprawia, że organizm potrzebuje więcej wody. Nadmiar soli wpływa także na wysuszenie błon śluzowych znajdujących się w jamie ustnej.
3. Bóle głowy
Dorośli, którzy spożywali 3500 mg sodu dziennie, trzykrotnie częściej skarżyli się na bóle głowy niż osoby spożywające 1500 mg – tak wynika z badań opublikowanych w „British Medical Journal”. Istnieje także silny związek pomiędzy wysokim ciśnieniem krwi a bólem głowy spowodowanym odwodnieniem. Ból najczęściej pojawia się w tylnej części głowy.
Przeczytaj koniecznie
- Kupiłeś już prezenty? Poznaj najbardziej trendy zabawki tego roku
- Większość rodziców w okresie jesienno-zimowym popełnia ten błąd. Skutki mogą być fatalne
- Poważne zagrożenie dla dziecka, które czyha zimą w każdym domu
- Dzieciom z reguły nie smakuje. Jak to się dzieje, że dorośli tak ją uwielbiają?
- Znana blogerka opowiada o przełomie w swoim życiu. Dowiedz się, co go spowodowało
4. Nadmierne oddawanie moczu
Picie zbyt dużej ilości wody nie jest jedyną przyczyną, która powoduje nieustanną chęć oddawania moczu. Nadmiar soli w diecie może mieć taki sam skutek. Dzieje się tak, ponieważ nerki muszą jeszcze mocniej pracować, by usunąć z organizmu jej nadmiar. W rezultacie uczucie parcia na pęcherz pojawia się bardzo często.
5. Problemy z koncentracją
Odwodnienie organizmu może powodować problemy z koncentracją. Potwierdziły to badania przeprowadzone na grupie kobiet. Ich zdolności poznawcze, pamięć i jasność umysłu wypadły w wynikach zdecydowanie gorzej w porównaniu do respondentek, u których poziom nawodnienia był odpowiedni. Wyniki tych badań opisano w „Journal of Nutrition”.
6. Możemy to naprawić
Nadmiar soli w organizmie można łatwo zniwelować. Wystarczy pić ok. dwóch litrów wody dziennie. W ten sposób zbyt duża ilość soli zostanie wypłukana z organizmu.