Trwa ładowanie...

Obniża poziom cukru we krwi, chroni przed zakrzepicą. Powinna być w domu każdego Polaka

Wedle opublikowanego raportu, napar znacząco obniżył poziom glukozy we krwi na czczo
Wedle opublikowanego raportu, napar znacząco obniżył poziom glukozy we krwi na czczo (Getty Images)

Chińscy naukowcy opublikowali raport, z którego wynika, że popularna w wielu domach zielona herbata może pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi. Jej zalet jest jednak znacznie więcej. Okazuje się też, że działa przeciwmiażdżycowo i redukuje ryzyko chorób układu krążenia. Publikacja ukazała się na łamach czasopisma "Nutrition and Metabolism".

spis treści

1. Jak zielona herbata wpływa na cukrzycę?

Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii Huazhong w Chinach przeanalizował wyniki 27 badań, aby sprawdzić, jaki jest wpływ zielonej herbaty na uczestników doświadczenia. Według opublikowanego raportu, napar znacząco obniżył poziom glukozy we krwi na czczo. W eksperymencie wzięło udział 2194 osób.

Uważa się, że właściwy poziom glukozy we krwi na czczo powinien wynosić 100 miligramów na decylitr (mg/dl). Jeśli waha się on od 100 do 125 mg/dl, jest to stan przedcukrzycowy, a 126 mg/dl i więcej oznacza, że pacjent ma cukrzycę.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

"Połączone wyniki wykazały, że zielona herbata znacznie obniżyła poziom glukozy we krwi na czczo o 1,44 mg/dl bez wyraźnej heterogeniczności" – wskazują eksperci. "Jednak spożycie zielonej herbaty nie wpłynęło znacząco na wartości insuliny na czczo i HbA1c" – dodają.

Oznacza to, że u diabetyków, którzy przez krótki czas pili zieloną herbatę, poziom glukozy we krwi mierzony na czczo zmalał. Okazało się także, że nie miało to znaczącego wpływu na insulinę mierzoną na czczo oraz hemoglobinę glikowaną.

2. Inne właściwości zielonej herbaty

Oprócz tego, że zielona herbata obniża poziom cukru, jak i przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, to działa także przeciwmiażdżycowo. Wszystko dzięki zawartości flawonoli. Z kolei polifenole i katechiny wykazują działanie przeciwnowotworowe.

Ponadto zielona herbata:

  • wspomaga metabolizm wątroby,
  • oczyszcza organizm z toksyn,
  • poprawia wygląd skóry (polecana osobom z cerą trądzikową i tłustą),
  • przeciwdziała procesom starzenia się skóry,
  • obniża ryzyko choroby wieńcowej, zawału, udaru,
  • przeciwdziała tworzeniu się cellulitu,
  • redukuje problemy z nadciśnieniem,
  • obniża poziomu trójglicerydów,
  • zapobiega tworzeniu się niebezpiecznych zakrzepów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Źródło: Wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze