Trwa ładowanie...

Odchudzanie z głową

Avatar placeholder
13.01.2016 12:31
Odchudzanie z głową
Odchudzanie z głową (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Odchudzanie z głową jest niezwykle trudne we współczesnych czasach. W kobiecej prasie roi się od wielu diet, które pomogą ci szybko i skutecznie schudnąć. Chcielibyśmy wierzyć w te diety cud. Jednak gdy chcemy zrzucić trochę więcej kilogramów, to żadna głodówka nam nie pomoże, a diety poniżej 1000 kcal mogą mocno osłabić nasz organizm. Co wtedy zrobić? Specjaliści są zgodni: konieczna jest zrównoważona dieta, aktywność fizyczna, a czasami nawet wspomaganie farmakologiczne.

spis treści

1. Zdrowe odchudzanie

Wiele osób chciałoby schudnąć. Najlepiej szybko i bez efektu jojo. I z możliwością zjadania ulubionych, często niezdrowych potraw oczywiście. Tak się niestety nie da. Wszechobecne diety cud mogą nam pomóc zrzucić ewentualnie jeden czy dwa kilogramy, ale nie kilkanaście.

Czytaj więcej

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Ponadto diety poniżej 1000 kcal grożą niedoborem witamin i minerałów czy błonnika. U osób z nadwagą czy otyłością mogą spowodować poważne szkody. Warto pamiętać, że otyłość jest uważana za chorobę przewlekłą, której często towarzyszy wysoki poziom cholesterolu lub trójglicerydów we krwi, nadciśnienie czy zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych. Nieleczona otyłość może doprowadzić do cukrzycy typu 2, udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca, a nawet nowotworów.

2. Obliczanie BMI

Najprostszym wskaźnikiem oddającym czy mamy nadwagę, czy też nie, jest indeks BMI – Body Mass Index. Aby go obliczyć, należy podzielić swoją wagę w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu. Otrzymany wynik oznacza:

  • poniżej 18,5 – niedowaga,
  • 18,5-4,9 – prawidłowa masa ciała,
  • 25-29,9 – nadwaga,
  • powyżej 30 – otyłość.

3. Mierzenie talii

Dokładniejszą ocenę zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą niż BMI daje obliczenie obwodu talii. Jest to o tyle ważne, gdyż tłuszcz w okolicach talii odkłada się nie tylko pod skórą, ale również między narządami jamy brzusznej. Powstaje wtedy ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową. Ponadto komórki tłuszczowe na brzuchu negatywnie wpływają na przemianę materii. Powodują wzrost przemiany kwasów tłuszczowych, które dostają się do wątroby i zakłócają metabolizm insuliny. Wzmagają również produkcję trójglicerydów. Gdy u kobiet obwód wynosi powyżej 88 cm, a u mężczyzn powyżej 102 cm, a dodatkowo wskaźnik BMI jest powyżej 30, to ryzyko dla zdrowia jest duże i należy schudnąć.

4. Pomoc w odchudzaniu

Otyłość i nadwaga mają zwykle różne przyczyny. W związku z tym również odchudzanie inaczej wygląda. Program odchudzania lekarz planuje na podstawie ogólnego stanu zdrowia, przyczyn otyłości i chorób, jakie pacjent przeszedł. Niektórym, aby schudnąć, wystarczy odpowiednia dieta, inni potrzebują odpowiednich leków. Zdrowe odchudzanie to 0,5-1 kg na tydzień. Warto pamiętać, że leczenie otyłości będzie trwało wiele miesięcy, a nie kilka tygodni. Po utracie zbędnych kilogramów następuje najtrudniejszy etap – utrzymanie wagi. Dlatego też przed odchudzaniem warto zwrócić się o radę do specjalisty – internisty, lekarza rodzinnego, dietetyka, psychologa.

5. Leki na odchudzanie

12 sposobów na odchudzanie bez diety
12 sposobów na odchudzanie bez diety [12 zdjęć]

Odchudzanie nie musi być męczące. Wszystko zależy od tego, jak podejdziesz do procesu pozbywania się

zobacz galerię

Otyłość leczy się farmakologicznie, gdy:

  • BMI wynosi ponad 30 kg/m2,
  • BMI wynosi ponad 27 kg/m2 i są dodatkowe czynniki ryzyka związane z otyłością,
  • aktywność fizyczna i stosowana dieta nie przynoszą efektów – pacjent schudł mniej niż 2 kg w ciągu 4 tygodni.

Również leczenie farmakologiczne jest potrzebne osobom:

  • którym trudno schudnąć,
  • mającym efekt jojo,
  • które rzucają palenie,
  • kobietom w okresie menopauzy,
  • chorym na chorobę afektywną,
  • kobietom z zespołem PCOS,
  • po małokalorycznych dietach.

Leczenie polega na podawaniu środków, które zmniejszają apetyt, nasilają uczucie sytości lub ograniczają wchłanianie tłuszczów w przewodzie pokarmowym. Leki są zawsze dobierane indywidualnie. Istnieje jeszcze możliwość operacyjnego zmniejszenia żołądka lub częściowego ominięcia jelit u osób z bardzo dużą otyłością, co również pomaga im schudnąć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze